Analizy

Podróż Trumpa: co dalej z USA i Azją?

Fot. Wikimedia Commons

Zaplanowane na 12 dni azjatyckie tournee Donalda Trumpa już zostało uznane za jedną z najważniejszych podróży jego prezydentury. Umiejętne wykorzystanie bilateralnych rozmów oraz regionalnego forum, jakim jest szczyt APEC, może zdeterminować przyszłość amerykańskiego przywództwa w Azji – pisze ekspert.

Wiele problemów, z którymi musi się mierzyć obecna waszyngtońska administracja, nie jest winą prezydenta Trumpa. Większość z nich swoimi korzeniami sięga prezydentury Billa Clintona i jest konsekwencją rozpadu zimnowojennego ładu. Niekonwencjonalne zachowania obecnego prezydenta z pewnością jednak nie pomagają jego współpracownikom oraz azjatyckim sojusznikom. Wspólnym mianownikiem łączącym Koreę Północną, oficjalnie już ogłoszone mocarstwowe ambicje Chin, których przykładem jest Morze Południowochińskie, oraz skasowanie TPP, jest kwestia, czy i jak Stanom Zjednoczonym uda się zachować pozycję głównego mocarstwa w Azji – dodaje Behrendt.

[PRZECZYTAJ PEŁNĄ WERSJĘ KOMENTARZA]

Paweł Behrendt
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim, publicysta, tłumacz, szef działu Aktualności portalu Konflikty.pl. Od 2009 r. związany z Centrum Studiów Polska–Azja, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top