Mówią w mediach

Szydło o ochronie życia: Musimy się przygotować, aby uniknąć działań niszczących

Fot. Aneta Korpalska

– Program Za Życiem absolutnie nie jest alternatywą dla ochrony prawnej ludzkiego życia – podkreśliła premier Beata Szydło w „Rozmowach Niedokończonych” w TV Trwam. Powiedziała, że większość jej środowiska jest przekonana o potrzebie rozszerzenia tej ochrony. –  Ale musimy się do tego przygotować w taki sposób, aby uniknąć chociażby takich działań różnych środowisk, które próbują niszczyć życie, tak jak to miało miejsce i próby takiego zamachu na aktualnie nawet funkcjonujące prawo –  dodała.

Kwestia reformy prawnej ochrony życia ludzkiego od poczęcia padła w telefonicznej wypowiedzi jednego ze słuchaczy. –  Dlaczego PiS, chociaż rządzi już 2 lata, nie robi nic w kierunku reformy prawnej ochrony życia ludzkiego od poczęcia? Czy PiS uważa, że siedząc tak, powiedzmy z założonymi rękami, nie przeprowadzając kampanii społecznych choćby, zwiększy szanse na skuteczne przeprowadzenie takiej reformy? Dlaczego politycy PiS zamiast powtarzać o ryzyku demokratycznego wahadła nie przypominają o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 1997 roku, w którym Trybunał podkreślił, że prawna ochrona życia ludzkiego od poczęcia jest fundamentem demokratycznego państwa prawnego? Chciałbym jeszcze powiedzieć, że Program Za Życiem, który rząd wprowadził i, który tak często o nim podkreśla, jest to krok do przodu w zakresie wsparcia rodziców osób niepełnosprawnych, ale w żadnym wypadku nie można tego uznać za substytut czy alternatywę dla prawnych gwarancji ochrony życia ludzkiego od poczęcia, czy nawet samych kampanii społecznych w tym kierunku –  takich pierwszych kroków –  powiedział.

– Rzeczywiście, Program Za Życiem absolutnie nie jest alternatywą dla ochrony prawnej ludzkiego życia –  podkreśliła w odpowiedzi premier Szydło, zgadzając się ze słowami słuchacza. Szeroko wyjaśniła kulisy programu. –  Myśmy wprowadzili ten program ze względu na to, żeby zachęcić rodziców do tego, aby decydowali się na urodzenie dziecka nawet, jeżeli okaże się, że to dziecko będzie miało wady i, żeby zagwarantowało państwo pełną opiekę dla tych dzieci i ich rodziców. A jeżeli rodzice nie czują się na siłach opieki nad tym dzieckiem, żeby państwo tą opiekę przejęło. To jest oczywiście program złożony z wielu różnego rodzaju propozycji, projektów, wielokrotnie już mówiliśmy na ten temat, więc nie będę teraz w tej chwili rozwijać tego. I też zdaję sobie z tego sprawę, że ten program powinien być rozbudowywany i będzie rozbudowywany, dlatego że(…) uważam, że powinno to być zabezpieczenie dużo większe, ale to był ten pierwszy krok. Tak powinniśmy ten Program Za Życiem potraktować, ale jeszcze raz chcę powiedzieć: absolutnie to nie jest alternatywa –  powiedziała.

Premier nie odniosła się jednak do zarzutów, że rząd siedzi z założonymi rękami w tej sprawie, ani do tego, że politycy PiS nie podnoszą kwestii orzeczenia TK w sprawie ochrony życia. Zapewniła natomiast o tym, że toczą się dyskusje w tej sprawie i, że większość jej środowiska jest za podjęciem działań. –  Dyskusje na temat ochrony prawnej życia będą się pewnie jeszcze toczyły w różnych środowiskach. Większość naszego środowiska politycznego oczywiście jest głęboko przekonana, że należy to zrobić, ale musimy się do tego przygotować w taki sposób, aby uniknąć chociażby takich działań różnych środowisk, które próbują niszczyć życie, tak jak to miało miejsce i próby takiego zamachu na aktualnie nawet funkcjonujące prawo, które miały miejsce przecież nie tak dawno – powiedziała premier Szydło. Szefowa rządu nie sprecyzowała jednak w jaki sposób jej środowisko przygotowuje się do tych działań i dlaczego 16 lat od swojego powstania jest nadal na nie nieprzygotowane. –  Dziękuję jeszcze raz za ten głos. Mogę powiedzieć tak, że proszę wierzyć –  ta dyskusja i głęboka refleksja nad kwestią ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest obecna w naszym środowisku politycznym, jest obecna w rządzie, jest obecna w polskim parlamencie i nie przechodzimy obojętnie nad tą kwestią – podkreśliła premier.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top