Mówią w mediach

Prezydent Duda o uchodźcach: Każdy, kto chce, otrzyma od Polski pomoc

Fot. Radosław Czarnecki/Wikimedia Commons

Prezydent RP Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej  z prezydent Chorwacji, która odbyła się w Zagrzebiu podkreślił, że Polska jest krajem otwartym i każdy, kto oczekuje od Polski pomocy np. ze względu na wojnę, otrzyma pomoc. Jednocześnie zdecydowanie sprzeciwił się temu, „żeby w Polsce ludzi siłą przetrzymywano, czyli żeby ludzie byli w Polsce więzieni, zwłaszcza ludzie, którzy nie złamali prawa, którzy nie są przestępcami”.

Polska jest krajem otwartym. Jeżeli ktoś oczekuje pomocy i chce przyjechać w związku z tym do mojego kraju dlatego, że jest w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, ze względu na wojnę czy inne prześladowanie, które dotyczy go w jego kraju i chce do Polski przyjechać, chce w Polsce tą pomoc otrzymać, to zapewniam, że może do Polski przyjechać i zapewniam, że tą pomoc otrzyma – podkreślił Prezydent RP. – Stosownie do naszych możliwości i stosownie do obowiązujących przepisów – dodał.

Jako Prezydent Rzeczypospolitej absolutnie nie zgadzam się na to, żeby ludzi do Polski siłą przywożono – powiedział. – I absolutnie nie zgadzam się na to, żeby w Polsce ludzi siłą przetrzymywano, czyli żeby ludzie byli w Polsce więzieni, zwłaszcza ludzie, którzy nie złamali prawa, którzy nie są przestępcami, którzy w związku z tym swoje prawa człowieka i którzy w związku z tym powinni mieć prawo swobody poruszania się – podkreślił.

W absolutnie negatywny sposób odbieram i w negatywny sposób będę za każdym razem oceniał tego typu próby, jak wymuszanie na nas, czy nakładanie na Polskę, kar za to, że nie chcemy, aby do Polski ludzi przywożono siłą – powiedział Prezydent RP. – Jeżeli takie procedury będą uruchamiane, to mam nadzieję, że będą uruchamiane wobec wszystkich państw, tzn. również wobec tych, które wzięły na siebie w tym zakresie określone zobowiązania i ich nie wykonują, bo państw europejskich, które nie wykonują swoich zobowiązań, jeżeli chodzi o przyjmowanie uchodźców, jest bardzo dużo – stwierdził.

Źródło: tvpparlament.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top