Piszemy jak jest

„Rząd ma obowiązek wycofać ellaOne z polskiego rynku”

Fot. Paweł Kubala

Rząd ma obowiązek wycofać ellaOne (i podobne preparaty) z polskiego rynku, a nie jedynie kamuflować za pomocą recept ich dostępność. Preparat ten może działać zarówno antykoncepcyjnie, jak i wczesnoporonne uniemożliwiając implantację zarodka ludzkiego – stwierdzili w oświadczeniu przedstawiciele Prawicy Rzeczypospolitej.

– W tym drugim przypadku „ellaOne” powoduje śmierć człowieka w jego najwcześniejszej fazie rozwoju, co jest naruszeniem szeregu polskich norm konstytucyjnych – można przeczytać w dokumencie podpisanym przez wiceprezesa Prawicy Rzeczypospolitej Mariana Piłkę, Sekretarza Generalnego partii Lecha Łuczyńskiego oraz Lidię Sankowską-Grabczuk.

Już w lutym o wycofanie ellaOne z obrotu apelował Instytut Ordo Iuris. – Jak wskazują badania udostępniane przez Europejską Agencję Leków (dalej: EMA), środek „ellaOne” ma dwojakie zamierzone działanie. Jego substancja czynna – octan uliprystalu­ – może opóźniać owulację lub nie dopuścić do zagnieżdżenia się zarodka, jeśli owulacja wystąpiła i doszło do zapłodnienia. Tym samym, octan uliprystalu może działać zarówno antykoncepcyjnie, jak i wczesnoporonnie uniemożliwiając implantację zarodka. W tym drugim przypadku „ellaOne” powoduje śmierć człowieka w jego najwcześniejszej fazie rozwoju – podał Instytut.

Protesty przeciw ellaOne trwają od dopuszczenia preparatu na polski rynek. – Po wprowadzeniu tych preparatów na rynek w okresie rządów PO interweniowaliśmy (wspólnie z obecnym wiceministrem Janem Dziedziczakiem i profesorem Bogdanem Chazanem) przeciw temu bezprawiu w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – mówił w listopadzie ubiegłego roku „Naszemu Dziennikowi” Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczypospolitej.

W marcu 2016 do ministra zdrowia o wycofanie z obrotu ellaOne apelowali członkowie Klubu Lekarzy Katolików przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie. Internetową petycję w tej sprawie przygotowała również Konfederacja Kobiet RP.

Pełna treść oświadczenia Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka:

Rząd ma obowiązek wycofać ellaOne (i podobne preparaty) z polskiego rynku, a nie jedynie kamuflować za pomocą recept ich dostępność. Preparat ten może działać zarówno antykoncepcyjnie, jak i wczesnoporonne uniemożliwiając implantację zarodka ludzkiego.

W tym drugim przypadku „ellaOne” powoduje śmierć człowieka w jego najwcześniejszej fazie rozwoju, co jest naruszeniem szeregu polskich norm konstytucyjnych.

Środki takie jak „ellaOne” niszczą życie dziecka w najwcześniejszej fazie, więc w sposób oczywisty łamią polskie prawo, szczególnie art. 157a kodeksu karnego. Po wprowadzeniu tych preparatów na rynek w okresie rządów PO-PSL, prezes Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek interweniował – wspólnie z obecnym wiceministrem rządu PiS Janem Dziedziczakiem i profesorem Bogdanem Chazanem – przeciw temu bezprawiu w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

To, że rząd PO-PSL w sposób jednoznaczny łamał polskie prawo, nie znaczy, że rząd PiS powinien prowadzić politykę złej kontynuacji. Przypominamy, że partia rządząca w kampanii wyborczej głosiła hasło „dobrej zmiany”. Rząd ma jeszcze trochę czasu, aby udowodnić, że w tej kwestii nie kłamał. Oczekujemy dobrej zmiany – niezwłocznego przywrócenia porządku prawnego poprzez całkowite wycofanie preparatu „ellaOne” (i podobnych) z polskiego rynku. Prawica Rzeczypospolitej apelowała o to do rządu PO-PSL i będzie to konsekwentnie robić aż do realizacji.

W imieniu Prawicy Rzeczypospolitej:

Marian Piłka, Lech Łuczyński, Lidia Sankowska-Grabczuk

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top