Dzieje się

Życzyli jej śmierci a ona inspiruje świat! Historia Lizzie Velasquez (VIDEO)

Jej historia kojarzy mi się z dziejami chłopca, który został sprzedany jako niewolnik przez własnych braci, ażeby po latach stanąć na czele potężnego imperium. Mam na myśli oczywiście biblijnego Józefa, który doświadczył w życiu pogardy, niewoli i więzienia a potem stał się zarządcą całego Egiptu. Również życie Lizzie Velasquez zdaje się być ilustracją do wersetu z psalmu 118. – „Kamień odrzucony przez budujących, stał się kamieniem węgielnym”. 

Lizzie Velasquez, właściwie Elizabeth Ann Velasquez, urodziła się 13 marca 1989 r. w Austin, w stanie Texas, jako najstarsze z trojga dzieci Rity i Guadalupe Velasquezów. Przyszła na świat z rzadką chorobą wrodzoną, która spowodowała u niej nietypowy wygląd. Ponadto zdiagnozowano u niej także wadę genetyczną – zespół Marfana. Kiedy się urodziła, lekarze ostrzegali jej rodziców, że Lizzie prawdopodobnie nie będzie zdolna aby chodzić, raczkować, mówić, sprawnie myśleć czy robić cokolwiek samodzielnie.

Pesymistyczne prognozy lekarzy nie sprawdziły się w zupełności. Lizzie chodzi i mówi, jednak nie widzi na prawe oko, a jej organizm w ogóle nie produkuje tkanki tłuszczowej. Musi jeść co 15-20 minut, co powoduje, że w ciągu dnia zjada około 60 małych posiłków. Mimo to, jej waga nie przekracza 30 kilogramów. W swoim życiu spotkała się z ogromem pogardy i nienawiści. W pewnym momencie było tego tak wiele, że była u granic wytrzymałości. Pan Bóg jednak miał wobec niej wielkie plany…

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego świadectwa Lizzie Velasquez z polskimi napisami oraz do przeczytania o jej dalszych losach w drugiej części niniejszego artykułu: 

Lizzie Velasquez zdecydowała, że chce przezwyciężyć zło dobrem. Jest katoliczką i podkreśla, że wiara daje jej ogromną siłę, pozwala przetrwać trudy i przeciwności. Stwierdziła, że zaczyna odkrywać Boży zamysł dla swojego życia i powołanie do tego by inspirować innych.  W 2010 r. opublikowała książkę napisaną wraz z mamą Ritą pt. „Lizzie Beautiful. The Lizzie Velásquez story” (Lizzie Piękna. Historia Lizzie Velasquez).

W 2012 r. ukończyła studia z komunikacji na Uniwersytecie Stanu Texas.  W tym samym roku opublikowała swoją książkę „Be beautiful. Be You” (Bądź piękny/a, bądź sobą) w której stara się pomóc czytelnikom w odkrywaniu ich własnych talentów i tożsamości. Rok później, książka ukazała się także w wersji hiszpańskiej pod tytułem „Sé bella, sé tú misma”.

W 2014 r. Lizzie opublikowała książkę pt. „Choosing Happiness” (Wybieranie szczęścia). Opisuje w niej przeszkody którym musiała stawić czoła i doradza jak przyjąć właściwą postawę nawet gdy okoliczności życia skłaniają by się poddać.  Obie książki ukazały się nakładem wydawnictwa redemptorystów Liguori Publications.  W 2015 r. Lizzie Velasquez współpracowała z organizacją Bystander Revolution w ramach kampanii społecznej przeciwko przemocy psychicznej (bullying). W tym samym roku wyprodukowano film dokumentalny w reżyserii Sary Bodo pt. „A Brave Heart: Lizzie Velasquez story” (Odważne serce: Historia Lizzie Velasquez).

Nowe media odgrywają bardzo istotną rolę w działalności Lizzie Velasquez. Oficjalna strona Lizzie Velasquez na Facebooku ma ponad 877 tysięcy polubień. Na Twitterze ma niemal 62 tysiące obserwujących. Artykuł poświęcony Lizzie Velasquez na Wikipedii, dostępny jest w trzynastu wersjach językowych: angielskiej, hiszpańskiej, katalońskiej, francuskiej, niemieckiej, szwedzkiej, ukraińskiej, rosyjskiej, arabskiej, hebrajskiej, perskiej, japońskiej i malajalam (południowe Indie).

Lizzie Velasquez założyła swoje konto na YouTube  10 lutego 2008 r. Od tego czasu opublikowała już 476 filmy. Na swoim kanale, który zdobył ponad 740 tysięcy subskrybentów (stałych widzów), publikuje nie tylko przemowy motywacyjne, ale również różnorodne porady życiowe czy ciekawostki dotyczące stylu życia i podróży.

            5 grudnia 2013 r. Lizzie Velasquez wystąpiła na kobiecej konferencji TED zorganizowanej w jej rodzinnym mieście Austin w Teksasie. Po dwóch tygodniach opublikowała na swoim kanale YouTube nagranie z tego wystąpienia,  które jak dotąd osiągnęło już ponad 11 milionów wyświetleń.

Życie Lizzie Velasquez to dla nas bardzo trudna, ale ważna lekcja. Warto zastanowić się nad słowami, które powiedziała w swym świadectwie: „Boże, dałeś mi doświadczyć tak wielu zmagań, by uczynić mnie silniejszą. Stworzyłeś mnie inną i dlatego mogę dostrzec piękno inne niż to, które lansują media. Tak, nadal się uczę. Ale już samo poczucie, że Bóg działa przeze mnie i może Wam pomóc, jest najwspanialszym uczuciem na świecie. Nigdy nie uwierzyłabym w to wszystko o własnych siłach. Jedyną drogą wiodącą mnie do przyjęcia tego i do nadziei na przyszłość była moja wiara, rodzina i przyjaciele. Wiara jest fundamentem i centrum mojego życia. Kiedyś patrzyłam na moje życie i na chorobę jak na wielką kartkę z napisem ‚kara’. Teraz patrzę na to wszystko jak na billboard z wielkim pięknym napisem ‚błogosławieństwo’. Już zawsze będę widzieć w tym błogosławieństwo”.

 

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top