Mówią w mediach

Tu chodzi o życie ludzkie, godne życie ludzkie

Fot. Pixabay

Polskie prawo nadal dyskryminuje opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy otrzymują mniejsze wsparcie państwowe niż opiekuni niepełnoletnich niepełnosprawnych. – PiS sam zaskarżył do TK sprawę nierównych świadczeń, a teraz wyroku nie wykonuje – zauważył w „To Był Dzień” w Polsat News Krzysztof Grochowski z Partii Razem. – Tu chodzi o życie ludzkie, godne życie ludzkie – dodał. – Czekam na te ustawy pomocowe, które miały się pojawić do końca października. W budżecie tego nie ma. Jest to dla mnie zawód – powiedziała z kolei Lidia Sankowska-Grabczuk z Prawicy Rzeczypospolitej.

Zdecydowanie problem jest niezwykle ważny i opieka nad niepełnosprawnymi zarówno niepełnoletnimi, jak i pełnoletnimi jest zaniedbana. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest niewykonany – podkreśliła Sankowska-Grabczuk. – Natomiast myślę, że warto zwrócić uwagę na moment, w którym ten temat wrócił, bo jest to związane z niedawnym wystąpieniem pani premier w momencie odrzucenia projektu o ochronie życia – zauważyła polityk Prawicy Rzeczypospolitej. – Jeżeli mówimy o niespełnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed dwóch lat to warto wspomnieć o innych wyrokach Trybunału, a właściwie o samej Konstytucji, gdzie wiemy, że podstawowym dobrem jest człowiek i jego życie, ochrona od poczęcia aż do naturalnej śmierci – stwierdziła.

– To jest bardzo realny problem. Ta propozycja, bardzo mglista zresztą, którą przedstawiła pani premier to jest taka próba czegoś, co moglibyśmy nazwać brudnym handlem, tzn. z jednej strony oferuje się zwiększenie tej pomocy dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, a z drugiej strony Prawo i Sprawiedliwość przebąkuje jednak o zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, przy czym przed chwilą ten barbarzyński projekt Ordo Iuris samo wyrzuciło do kosza – powiedział natomiast przedstawiciel Partii Razem. Podkreślił, że nie można tą sprawą handlować. – Tu chodzi o życie ludzkie, godne życie ludzkie – stwierdził.

– Jak to jest, że pomagamy żyjącym niepełnosprawnym, a tym jeszcze nie narodzonym, ich matkom dajemy wybór – możecie urodzić albo zabić? To jest jakiś absurd – oburzyła się z kolei Lidia Sankowska-Grabczuk. – Ustawa zasadnicza, Konstytucja – i mówi o tym również prof. Zoll – daje nam prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, także nie rozumiem sytuacji, w której mielibyśmy piętnastoletniemu, dziesięcioletniemu, dwudziestoletniemu niepełnosprawnemu pomagać, a takie trzymiesięczne dziecko skazywać na śmierć. Jeszcze zaznaczę, że badania prenatalne nigdy nie dają stuprocentowej pewności, czy dziecko jest chore czy nie – powiedziała. – Jestem za tym, że ta pomoc powinna być dużo wyższa i wracając do tej ustawy, którą pan nazwał barbarzyńską, to razem z ustawą Ordo Iuris stworzyło cały pakiet pomocowy właśnie dla kobiet czy to oczekujących dziecka niepełnosprawnego, czy to znajdujących się w trudnej sytuacji. Również jeżeli chodzi o zasiłki na dzieci niepełnosprawne, długoterminową opiekę pediatryczną, pomoc rehabilitacyjną i wiele innych. To wszystko jest w pakiecie przekazanym przez Ordo Iuris – zauważyła.

Przedstawiciel Partii Razem wyraził swoje niezadowolenie, że „tą dyskusję usiłuje się zamienić w dyskusję o aborcji”. Krzysztof Grochowski odniósł się także od działań obecnego rządu. – Oni sami złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego i wygrali, więc na prawdę nie rozumiem, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość ma tu jakieś wątpliwości – powiedział.

Czekam na te ustawy pomocowe, które miały się pojawić do końca października. W budżecie tego nie ma. Jest to dla mnie zawód – podkreśliła z kolei Sankowska-Grabczuk. Wyraziła także swoje zadowolenie z postawy Grochowskiego. – Jestem absolutnie pod wrażeniem, aż mi się tutaj miło zrobiło, jak słucham pana, jak pan ciepło, z miłością, z takim szacunkiem i troską mówi o niepełnosprawnych, a jeszcze kilka tygodni temu od waszych działaczy czy wielu innych osób słyszałam, jak bardzo wulgarnie i na prawdę przykro nazywały dzieci niepełnosprawne w łonach matek i po prostu skazywały je na śmierć – stwierdziła.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top