Recenzje

Odkłamać mity

Fot. Wydawnictwo M

Przez lata to lewica mocniej przebijała się do świadomości społecznej ze swoją, fundamentalnie (a może – fundamentalistycznie) błędną wizją świata. Tym mocniejsza jest potrzeba jej odkłamania. Książka Zbigniewa Kaliszuka „Zmanipulowany Umysł” jest doskonałym narzędziem do tego i dlatego powinna znaleźć się w każdej domowej biblioteczce.

O poruszanych w książce tematach pisałem już tu, tu i tutaj. Pora na całościową ocenę. Po pierwsze myślę, że wielu zgodzi się ze mną, iż taka książka była od dawna potrzebna, bo znacząco ułatwia odbijanie bzdur powtarzanych przez lewicę, feministki, czy innych manipulatorów. Nie jesteśmy już skazani na korzystanie z nie zawsze pewnych źródeł internetowych, czy zanurzanie się w górach książek, które koncentrują się na jakimś szczególe danej sprawy, ale niekoniecznie zawsze pasują do nakreślenia ogólnej sytuacji. Po drugie, tematy poruszone w książce, zostały nakreślone – moim zdaniem – w zwięzły sposób. Mimo tego, że kwestie poruszane w książce niekoniecznie należą do najprostszych, autor przybliża je w takiej formie, że z jednej strony fajnie się to czyta, a z drugiej – łatwo wybrać cytaty, które można upowszechnić, obalając kolejne mity.

Książka może początkowo przerażać swoją objętością – ma niemal 500 stron. Jednak przy takim ogromie mitów, jakie się namnożyły przez lata, to i tak nie jest dużo. Zresztą książka jest intuicyjnie podzielona – każdy z 52 rozdziałów ma w nazwie określony mit odnośnie aborcji, in ivtro, antykoncepcji, gender, itp., więc zainteresowany może bez najmniejszego problemu zerknąć do interesującego go w danym czasie tematu.

Muszę przyznać, że przygotowanie tak obszernej publikacji musiało wymagać wiele wysiłku. Tym większe brawa powinny należeć się autorowi.

Należę do tego typu czytelnika, który zazwyczaj przeczyta książkę raz, a potem odkłada ją na półkę i przez resztę swojego życia napawa się widokiem rozmaitych pozycji, które kiedyś dołączył do swojej domowej biblioteki, nie sięgając już w zasadzie więcej do tych treści. Książka „Zmanipulowany Umysł” Zbigniewa Kaliszuka będzie pod tym względem wyjątkowa. Jestem przekonany, że jeszcze nie raz sięgnę do niej, aby z jej pomocą odkłamać manipulacje pojawiające się w przestrzeni publicznej.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top