Informacje

Orban Człowiekiem Roku w Krynicy

Fot. Wikimedia Commons

Podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Węgier Wiktor Orban został uhonorowany mianem Człowieka Roku. Nagrodę odebrał z rąk premier Polski Beaty Szydło.

– Z pewnością jest to człowiek ostatniego pięciolecia w Europie. Orban przywrócił klasyczny model uprawiania polityki, który nie jest oparty na decyzjach urzędniczych, a na pewnej woli politycznej. Na Węgrzech wiele decyzji jest podejmowanych jednoosobowo. Tym samym wnosi nową jakość, która nie zawsze zasługuje na aprobatę, ale na pewno należy się mu uznanie – podkreślił doktor Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Igor Janke z Instytutu Wschodniego wskazał, że po objęciu po raz pierwszy władzy przez Wiktora Orbana, był on jednym z najmłodszych premierów w Europie Wschodniej. Kiedy w 2010 r. Orban doszedł do władzy po raz drugi, Węgry stały na progu katastrofy finansowej. Pojawiły się głosy, że nowy premier doprowadzi kraj do ruiny. – Tak się jednak nie stało. Węgry powoli wychodzą z kryzysu, stają się silniejsze. Te reformy, które wydawały się kontrowersyjne, okazały się w dużej mierze skuteczne – zaznaczył Janke.

Nagroda Człowieka Roku jest przyznawana przez Radę Programową Forum Ekonomicznego za wybitne osiągnięcia przez wpływ i dokonania dla rozwoju Europy Środkowowschodniej. Nagrodę tę w poprzednich latach otrzymali m.in. papież Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Donald Tusk oraz Jarosław Kaczyński.

Źródło: wpolityce.pl, money.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top