Informacje

Premiera filmu „Smoleńsk”

9 września do kin w całej Polsce trafi film „Smoleńsk” Antoniego Krauzego. 5 września odbyła się premiera w Operze Narodowej w Warszawie. Wzięli w niej udział m. in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

W poniedziałek, 5 września br., odbyła się premiera filmu „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego. Absolwent łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej ma w swoim dorobku artystycznym m. in. film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” z 2011 roku oraz wiele filmów dokumentalnych. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Premiera „Smoleńska”, objętego patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy, odbyła się wieczorem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wśród gości pojawili się m. in. prezydent RP, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister kultury Piotr Gliński, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, marszałek senatu Stanisław Karczewski, członkowie rodzin ofiar katastrofy sprzed ponad sześciu lat.

– Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny; które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy – mówił Antoni Krauze, jeszcze podczas prac nad filmem.

Scenariusz napisali Antoni Krauze, Maciej Pawlicki, Tomasz Łysiak i Marcin Wolski. Muzykę skomponował Michał Lorenc, który jest twórcą ścieżek dźwiękowych takich filmów jak np. „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, „Cztery noce z Anną”, „Przedwiośnie”, „Psy II: Ostatnia krew”, oraz seriali (m. in. „Komisarz Alex”, „Ojciec Mateusz”). Operatorem zdjęć jest Michał Pakulski.

Na ekranie zobaczymy Lecha Łotockiego w roli prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Ewę Dałkowską w roli pierwszej damy, Marii Kaczyńskiej, Katarzynę Łaniewską w roli Anny Walentynowicz. Ponadto w filmie zagrali m. in. Beata Fido, Aldona Struzik, Redbad Klynstra, Jerzy Zelnik, Dominika Figurska, Marek Probosz, Marek Bukowski, Piotr Bajor, Michał Bajor, Anna Samusionek, Jan Pietrzak, Michał Chorosiński, Jan Pospieszalski.

Źródła: deon.pl, Wikipedia, filmweb.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top