Opinie, Analizy i Wywiady

Prawica krytyczna ws. unijnych regulacji nt. dumpingu socjalnego

Fot. mcmay

– Unia Europejska, jeżeli ma być unią państw, powinna chronić wspólny rynek, a nie wspólnie likwidować rynek – powiedział prezes Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek podczas debaty na temat unijnych regulacji ws. dumpingu socjalnego, jaka odbyła się w tym tygodniu w Parlamencie Europejskim. – W sprawozdaniu stwierdzono otwarcie, że pracownikowi nie wolno sprzedać swojego przywileju socjalnego za pieniądze. Ogranicza to wolność pracowników i oczywiście również pracodawców – zauważył natomiast prezes partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke.

Parlament Europejski w tym tygodniu przyjął rezolucję w sprawie tzw. dumpingu socjalnego. Spotkało się to z krytyką prawicowych deputowanych, choćby tych z Polski. Zdaniem autorów rezolucji, ma ona na celu walkę m.in. o poprawę praw pracowniczych. Zdaniem jej przeciwników, jest to ograniczanie wolnego rynku.

– Głosowałem oczywiście przeciwko tej rezolucji, ponieważ stwarza ona nowy instrument, nieznany do tej pory. Nie ma formalnego pojęcia „socjalnego dumpingu” i pod tym zwrotem można stworzyć dowolny instrument, który będzie walczył z wolnością zatrudnienia. Ba! W sprawozdaniu stwierdzono otwarcie, że pracownikowi nie wolno sprzedać swojego przywileju socjalnego za pieniądze. Ogranicza to wolność pracowników i oczywiście również pracodawców – stwierdził w debacie Janusz Korwin-Mikke. – Pani Forenza powiedziała nawet, że trzeba dbać o prawa pracownicze, ale tych praw nie wolno mi sprzedać, czyli pani Forenza wie lepiej od pracownika, co jest dla niego dobre. Pani López Bermejo wręcz powiedziała, że – jak za Hitlera – mamy zwiększyć kontrolę, zwiększyć inspekcję. Więcej kontroli, mniej wolności — to jest to, co usiłujecie zrobić od dawna. Nawet za Stalina w różnych krajach były różne przepisy, a wy chcecie wszystko ujednolicić. I to niestety jest niedopuszczalne, dlatego głosowałem przeciwko – powiedział lider partii KORWiN.

–  Unia Europejska, jeżeli ma być unią państw, powinna chronić wspólny rynek, a nie wspólnie likwidować rynek – podkreślił z kolei Marek Jurek. – Polowanie na tak zwany dumping socjalny wśród naszych państw to jest nic innego jak wyłączanie konkurencyjności państw, które najpierw przez kilkadziesiąt lat cierpiały z powodu dominacji sowieckiej, oddzielenia ich od wolnego świata, a teraz nawet nie mogą zwiększać swoich przewag konkurencyjnych poprzez obniżanie kosztów pracy – powiedział lider Prawicy Rzeczypospolitej. – My nie po to bierzemy udział we Wspólnocie Europejskiej, żeby poddawać naszą gospodarkę kontroli. Weszliśmy do Unii Europejskiej w przekonaniu, że możemy działać na wspólnym rynku i nigdy z możliwości rzeczywistej konkurencyjności, ze wspierania konkurencyjności naszych firm nie zrezygnujemy – dodał były Marszałek Sejmu.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top