Opinie, Analizy i Wywiady

Klawiter o ustawie ws. in vitro: Może to być projekt ponad podziałami

Fot. Piotr Babisz

– Prawo poprzednio było niespójne. Ta ustawa dotycząca in vitro z ubiegłego roku, przygotowana przez Platformę Obywatelską i PSL była niespójna z innymi prawami, które broniły życia – podkreślił poseł Prawicy Rzeczypospolitej Jan Klawiter w programie #RZECZoPOLITYCE na rp.pl. Jak powiedział, projekt zmian w tym zakresie ma poparcie przedstawicieli różnych ugrupowań. – Może to być projekt ponad podziałami – stwierdził.

Poseł, odwołując się m.in. do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego argumentował, że możliwość selekcji, niszczenia zarodków stoi w niezgodzie z konstytucyjnym zapisem o ochronie życia. Zaznaczył jednak, że nie oznacza to  koniecznie forsowania projektu w niezmienionej treści. – Jesteśmy elastyczni, zarodek nie musi być implantowany do macicy w ciągu 72 godzin – powiedział Klawiter. – Nie będziemy kruszyć kopii o to czy to będą trzy doby, czy pięć – dodał.

Jego zdaniem „jest duże prawdopodobieństwo, że projekt zostanie przyjęty do dalszego procedowania”. – Projekt poparł Kukiz’15, większość podpisów jest z tej partii, i Marek Biernacki z PO, PSL obiecał, że pozytywnie będzie patrzył na ten projekt – wyliczał.  – Może to być projekt ponad podziałami – dodał. – Grzegorz Schetyna, który skręca na prawo, mam nadzieję, nie będzie wymuszał podczas głosowania dyscypliny na posłach PO – stwierdził.

Wcześniej tego samego dnia będą rozpatrywane projekty obywatelskie w sprawie aborcji. Poseł zapytany o to, czy jego zdaniem procedowanie tych spraw jednego dnia jest celowe, potwierdził. – Jestem przekonany, że tak, że to jest celowe. Byłoby niezmiernie mało prawdopodobne, żeby przypadkowo te projekty wyszły w jednym czasie. Proszę pamiętać, że ten nasz projekt został już kilka miesięcy temu zgłoszony, leży w lasce marszałkowskiej i w związku z tym czekał najprawdopodobniej pan marszałek, żeby je po prostu razem procedować, bo to są rzeczywiście problemy mówiące o tej samej materii, o życiu od poczęcia, itd. W projekcie społecznym mówi się o naturalnych procesach, a tutaj mówi się o sztucznym zapłodnieniu, zapłodnieniu wspomaganym – in vitro – ale to jest wspólna materia, więc w związku z tym nawet dobrze, cieszymy się, że ten temat będzie łącznie rozwiązany – powiedział.

– Jestem zdecydowanym zwolennikiem obrony życia od momentu poczęcia – zadeklarował Jan Klawiter. – Jest to cel, do którego należy dążyć – dodał. – To jest projekt, ktory konsekwentnie broni życia od początku – ocenił projekt komitetu „Stop Aborcji”.

Uważam, że ten projekt feministek powstał na zamówienie polityczne. Temat się rozpoczął poprzez komitet „Stop Aborcji” i w związku z tym potrzeba było jakiegoś zaistnienia. Ponieważ Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej obiecało, że będzie projekty obywatelskie uważnie rozpatrywało, to wykorzystali sytuację i projekt diametralnie odmienny przygotowano naprędce i go procedują – powiedział polityk Prawicy Rzeczypospolitej.

Źródło: rp.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top