Informacje

Żołnierze Niezłomni upamiętnieni na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza

Fot. pl.wikipedia.org

Na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza zostaną umieszczone tablice upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych. Pierwsza z nich zostanie odsłonięta 15 sierpnia – w Święto Wojska Polskiego. Inicjatywa wyszła od Ministerstwa Obrony Narodowej.

Tablica na Grobie Nieznanego Żołnierza jest nobilitacją wysiłku żołnierskiego i postawy żołnierza. W ten sposób chcemy wpisać na trwałe dokonania Żołnierzy Niezłomnych w kanon historii polskiego wojska – mówi wiceminister obrony narodowej prof. Wojciech Fałkowski. Dodał, że Żołnierze Niezłomni są „częścią historii polskiej armii i pokazują pewien wzorzec moralny, patriotyczny, który ma być nie tylko przypomniany, ale też na stałe zapisany w miejscu ważnym dla Polaków”.

Według „Rzeczpospolitej”, na tablicy pojawiły się nazwy miejscowości oraz daty starć pomiędzy Niezłomnymi a bezpieką i wojskami sowieckimi w latach 1945–1963: Rudniki, Rowiny, Kuryłówka, Las Stocki, Miodusy Pokrzywne, Zwoleń, Raczkowszczyzna i Majdan Kozic Górnych. – W ten sposób chcemy upamiętnić głównie ofiary cywilne, ale nie można zapominać, że w czasie obławy doszło do bitew z oddziałami sowieckimi – tłumaczy prof. Fałkowski.

Znajdujący się na tablicy rok 1963 ma upamiętnić śmierć w obławie sił bezpieczeństwa Józefa Franczaka „Lalka”, który był ostatnim żołnierzem podziemia antykomunistycznego. – W ten sposób chcemy upamiętnić głównie ofiary cywilne, ale nie można zapominać, że w czasie obławy doszło do bitew z oddziałami sowieckimi – dodaje prof. Fałkowski.

W tym roku ma zostać odsłonięta jeszcze jedna tablica ku czci Żołnierzy Niezłomnych. Nastąpi to najprawdopodobniej 11 listopada – 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tablice upamiętniające Niezlomnych są jednym z elementów nowej polityki historycznej MON.

Źródło: pch24.pl, rp.pl

 

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top