Informacje

Ukraina: Pojawił się projekt o „polskim ludobójstwie”

Fot.Juanedc

Rada Najwyższa Ukrainy zarejestrowała w środę projekt rezolucji, która ma upamiętnić „ofiary ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”. Autorem projektu jest deputowany Ołeh Musij.

Tekst projektu nie został jeszcze opublikowany w internecie. Wiadomo jak na razie, że został złożony 3 sierpnia i jego adresatami są m.in. szefowie komisji: kultury, praw człowieka i mniejszości narodowych, integracji europejskiej i budżetowej. Tytuł projektu brzmi: „Projekt uchwały o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa, dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”.

Zarejestrowany projekt mówi głównie o „polonizacji, kolonizacji, pacyfikacji i fizycznym wyniszczaniu Ukraińców”, a także o „okrutnych masowych zabójstwach ukraińskich cywilów zamieszkujących Galicję Wschodnią, Wołyń i Zakerzonie”. Według Musija, „Ukraińcy walczyli o wolność na swojej własnej ziemi, Polacy zaś walczyli o cudzą własność”.

Projekt rezolucji może być odpowiedzią Ukraińców na przyjętą 22 lipca w polskim sejmie uchwały o ludobójstwie ukraińskim. Na mocy uchwały 11 lipca został ogłoszony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Uchwała jednak spotkała się z negatywnym odbiorem na Ukrainie. Były szef ukraińskiego MSZ Borys Tarasiuk oświadczył, że jest polskie władze „podkładają ładunek wybuchowy” w relacjach pomiędzy tymi dwoma państwami.

O przyjętej w polskim sejmie uchwale wypowiedziała się także ukraińska dyplomacja. Wiceminister spraw zagranicznych Wołodymyr Prystajko oświadczył, że jest jeszcze za wcześnie na podejmowanie takich uchwał. — Oczekuję, że nasi deputowani zareagują na decyzję polskich kolegów — mówił wiceminister.

Na wniesiony projekt rezolucji zareagowało polskie MSZ. – Nazwa projektu uchwały o „ludobójstwie Ukraińców” przez Polskę, zarejestrowanego w Radzie Najwyższej Ukrainy, budzi nasze zdumienie – powiedział szef biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak. – Niezmiennie uznajemy, że drogę do zrozumienia i budowania dobrej atmosfery naszych stosunków bilateralnych winien torować otwarty i oparty na prawdzie historycznej dialog – dodał.

Źródło: wpolityce.pl, gazetaprawna.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top