Informacje

Rok prezydentury Andrzeja Dudy

Fot. Piotr Drabik/Flickr

6 sierpnia 2015 r. prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął sprawowanie funkcji głowy państwa. Mija rok prezydentury i z tej okazji KOD organizuje protest przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Dzisiaj mija rok od dnia, w którym Andrzej Duda złożył ślubowanie przed Zgromadzeniem Narodowym. Wydarzenie to miało miejsce 6 sierpnia, ok. godz. 10., i było następstwem majowych wyborów (10 maja i 24 maja). Kandydat PiS na prezydenta w I turze pokonał m. in. ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego, piosenkarza Pawła Kukiza – debiutanta w roli polityka, reżysera Grzegorza Brauna, Adama Jarubasa – kandydata PSL, Mariana Kowalskiego z Ruchu Narodowego, Janusza Korwin – Mikkego – lidera Koalicji Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (KORWiN) czy Magdalenę Ogórek, kandydatkę wspieraną przez SLD. W drugiej turze Andrzej Duda pokonał Bronisława Komorowskiego.

– Drodzy rodacy, chciałbym z tego  miejsca powiedzieć, że uczynię wszystko, żeby nie zawieść waszych oczekiwań. Jestem człowiekiem niezłomnym i jestem człowiekiem wiary, wierzę, że mogę to zrobić – powiedział podczas swojego pierwszego orędzia sprzed roku. – (…) Wielokrotnie słyszałem w czasie kampanii „niemożliwe” – stoję dziś przed państwem jako Prezydent Rzeczpospolitej, wiele jest możliwe. – mówił.

Według najnowszego sondażu zaufania społecznego, przeprowadzonego dla Onet.pl przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, Andrzej Duda jest darzony najwyższym stopniem zaufania obywateli, w porównaniu z innymi osobami publicznymi, uwzględnionymi przez sondaż. Na drugim miejscu plasuje się premier Beata Szydło, na trzecim Ryszard Petru, na czwartym Prezes TK – prof. Andrzej Rzepliński, na piątym Adrian Zandberg. Jeszcze mniejszym zaufaniem społecznym cieszą się Mateusz Kijowski, Krystyna Pawłowicz, Janusz Korwin – Mikke, Włodzimierz Czarzasty.

Aby uczcić rocznicę prezydentury Andrzeja Dudy, działacze Komitetu Obrony Demokracji organizują dziś protest przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, w godzinach 14. – 16. KOD ma przypomnieć o zobowiązaniach, których nie wypełnił aktualny prezydent. Jak czytamy na telewizjarepublika.pl: „KOD nie informuje jednak, których z nich Andrzej Duda nie wypełnił.

1. Będę prezydentem, który słucha i służy obywatelom
2. Będę prezydentem dialogu, porozumienia i rozmowy
3. Będę prezydentem, który przywróci Polakom zaufanie do państwa i poczucie godności
4. Będę prezydentem, który troszczy się o bezpieczeństwo Polaków
5. Będę prezydentem, który buduje państwo uczciwe i sprawiedliwe
6. Będę prezydentem, który z troską i zrozumieniem odnosi się do każdego obywatela
7. Będę prezydentem Polski przyszłości. Silnego, sprawnego państwa w centrum zjednoczonej Europy
8. Będę prezydentem Polski dumnej ze swojej historii, swoich przodków i korzeni, Polski, która pamięta i czci swoich bohaterów
9. Będę prezydentem, który nie unika trudnych sytuacji, który nie ucieka, kiedy powinien być arbitrem
10. Będę prezydentem aktywnym, który chce korzystać z inicjatywy ustawodawczej.”

Swój raport o roku prezydentury Andrzeja Dudy zaprezentował portal demagog.org.

Źródło: Wikipedia, telewizjarepublika.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top