Informacje

Prezydent Czech: Nie chcemy żadnych uchodźców

Fot.Občanská demokratická strana

Niemiecki komisarz unijny Günther Oettinger zaatakował czeski rząd za to, że nie chce przyjmować uchodźców. Prezydent Czech Milos Zeman odpowiedział również ostro: Dla pana komisarza jeszcze raz i to wyraźnie: Nie chcemy w Czechach żadnych uchodźców.

Komisarz skarżył się na brak „solidarności unijnej” w kwestii syryjskich uchodźców z Aleppo. — Kwoty uchodźcze zostały ustalone większością kwalifikowaną (w Radzie UE-red.) i stałym się tym samem europejskim prawem. Ktoś kto jak prezydent Zeman oczernia europejskie prawo, osłabia Unię jako całość — mówił Oettinger.

Czechy bardzo szybko i zdecydowanie odpowiedziały na zarzuty ze strony komisarza unijnego. — Do pana komisarza jeszcze raz i to wyraźnie: Nie chcemy w Czechach żadnych uchodźców, ani na podstawie europejskich kwot ani żadnego innego systemu rzekomo dobrowolnej redystrybucji. Nasz kraj zwyczajnie nie może pozwolić sobie na ryzyko ataków terrorystycznych, które ostatnio wydarzyły się we Francji i Niemczech. Poprzez przyjęcie migrantów stworzymy żyzny grunt pod barbarzyńskie ataki — zaznaczył rzecznik Zemana Jiri Ovacek. Dodał, że prezydent nie zgadza się, by przyjmować jakichkolwiek migrantów na terytorium Czech.

Polityce przyjmowania imigrantów najbardziej przeciwne są kraje Europy środkowo-wschodniej. Kraje te nie zgadzają się na tzw. system kwotowy, który przyjęła Unia Europejska. Czechy już po raz kolejny w tym roku sprzeciwiły się rządowemu programowi przyjęcia 80 rodzin z Syrii. Z kolei Węgry 2 października organizują referendum, w którym obywatele mają wypowiedzieć się, czy są za przyjęciem tzw. systemu kwotowego.

Źródło: wpolityce.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top