Wiara, Kultura i Dziedzictwo

Patologiczne oblicze Rosji

Fot. Wydawnictwo Fronda

Książka Jurija Felsztinskiego i Władimira Pribiłowskiego „Korporacja Zabójców” ukazuje Rosję przez perspektywę życia i działalności jej prezydenta – Władimira Putina – oraz środowiska, z którego się wywodzi – KGB/FSB. Smaczku dodaje fakt, że Pribiłowski 13 stycznia 2016 roku został znaleziony martwy w swoim moskiewskim mieszkaniu.

Książka jest dosyć obszerna i można ją określić kompendium zarzutów i nieczystych spraw przypisywanych Władimirowi Putinowi i ludziom z nim związanym. Oczywiście osoby przychylne prezydentowi Rosji zaprzeczą, jakoby większość opisywanych w książce zdarzeń miało miejsce.

Niezależnie od oceny poczynań Władimira Putina, książka jest po prostu wciągającym zbiorem historii, które można określić jako sensacyjne. Poczynając od wątpliwości dotyczących rodzinnego pochodzenia obecnego prezydenta naszego wschodniego sąsiada, poprzez kontrowersje wokół jego działalności w NRD, a potem Sankt Petersburgu, kończąc na zarzutach o fałszerstwa wyborcze i kontrowersjach wokół prezydentury.

Niezależnie od oceny informacji prezentowanych w książce jest ona obszernym źródłem pomagającym zrozumieć kulisy współczesnej polityki w Rosji. Uważam, że warto znać współczesną historię polityczną swojego prawdopodobnie najpotężniejszego sąsiada, więc sięgnąłem po tą książkę.

Szczególnie interesujące z polskiej perspektywy są opisy fałszerstw wyborczych, do jakich miało dojść podczas wyborów prezydenckich w Rosji. Porównanie ich z wątpliwościami dotyczącymi polskich wyborów, może przynosić ciekawe wnioski.

Książka jest szczegółowa, zawiera konkretne informacje, bez niepotrzebnego lania wody.

W Polsce została wydana niedawno przez Wydawnictwo Fronda.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top