Informacje

Niemieccy politycy chcą ukarać Polskę, bo nie przyjmuje uchodźców

Fot. Pixaby

Politycy niemieccy chcą ukarać Polskę i Węgry za nieprzyjmowanie uchodźców. Domagają się, by te dwa kraje otrzymywały mniej pieniędzy z budżetu unijnego.

Kraje, które nie stosują się do europejskich reguł, lub państwa, które w niewystarczający sposób partycypują w przyjmowaniu i rejestracji uchodźców, powinny mieć wycofane pieniądze – powiedziała szefowa europarlamentarnej Komisji Kontroli Budżetowej Ingeborg Grässle z CDU.

Propozycja ukarania Polski i Węgier wyszła od niemieckich deputowanych do Parlamentu Europejskiego.  – Rząd Federalny [Niemiec – red.] musi teraz zatroszczyć się przy zaplanowanej kontroli budżetu UE jesienią o to, by takie kraje jak Polska i Węgry […] zachowywały się w sprawie kryzysu uchodźczego bardziej solidarnie i szanowały europejskie wartości – stwierdził wiceprzewodniczący PE Alexander Graf Lambsdorff z niemieckiej FDP.

Niemcy uważają, że ze względu na to, że są najważniejszym płatnikiem netto w UE, nie powinny jako jedyny kraj przyjmować uchodźców. Politycy zza zachodniej granicy wskazują, że Niemcy wpłaciły w ubiegłym roku do budżetu unijnego 14,3 mld euro więcej, niż otrzymały z powrotem.

Komisja Europejska podaje, że innymi najważniejszymi płatnikami netto są: Wielka Brytania (11,5 mld), Francja (5,5 mld), Holandia (3,7 mld) i Włochy (2,8 mld).  Według wyliczeń Komisji najwięcej pieniędzy miała otrzymywać Polska (9,4 mld). Węgry natomiast otrzymały w ubiegłym roku 4,6 mld euro.

Nie wiadomo jednak, czy politykom z Niemiec uda się przeforsować zmiany w unijnym budżecie, ponieważ musiałyby się zgodzić na nie również te państwa, które zostałyby ukarane.

Źródło: pch24.pl

 

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top