Informacje

Nadia Sawczenko ogłosiła głodówkę

Fot. Flickr

Nadia Sawczenko zapowiedziała głodówkę. Chce tym sposobem wyrazić swoją dezaprobatę dla biernej postawy polityków zarówno Ukrainy, jak i innych państw, którzy nie podejmują działań zmierzających do uwolnienia jeńców, więzionych przez Rosjan i separatystów.

– Wypróbowałam wiele metod walki o tych ludzi. Teraz będę walczyła o nich tak, jak walczyłam o siebie. Głodówka będzie trwała aż do osiągnięcia pozytywnych wyników – ogłosiła Nadia Sawczenko podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Kijowie.

Porucznik ukraińskich sił zbrojnych, uwolniona w maju 2016 r.  z rosyjskiego więzienia, odzyskała wolność dzięki wymianie na dwóch rosyjskich żołnierzy wywiadu wojskowego GRU. Wcześniej, w marcu, rosyjski sąd skazał ją na 22 lata pozbawienia wolności po tym, jak uznał ją winną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy, którzy zginęli w 2014 roku podczas walk w Donbasie. Aktualnie 35 – letnia Sawczenko jest posłanką partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko.

Nadia Sawczenko ogłosiła głodówkę jako protest przeciwko bierności władz Ukrainy, ale i polityków innych państw, w obliczu uwięzienia ukraińskich jeńców wojennych przez Rosjan i separatystów. Według niej, „możni tego świata” nie robią nic w celu uwolnienia jeńców, nie podejmują negocjacji o wymianie jeńców itp. Sama deklaruje gotowość do prowadzenia negocjacji o wymianie w Donbasie.

Źródło: deon.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top