Informacje

Komisja Europejska zabrała głos w sprawie polskiego TK

Fot: pixabay.com

Komisja Europejska oświadczyła w piątek, że odnotowała wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowej ustawy dotyczącej TK. Zwróciła się również do Polski, aby stosować się do jej wskazań i zaleceń.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej poinformowała, że KE przyjmuje do wiadomości –  wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowej ustawy dotyczącej tego Trybunału. Od polskich władz zależą teraz dalsze działania i wyciągnięcie wniosków z tego wyroku. Przypominamy, że zarówno Komisja Europejska, jak i Komisja Wenecka, zaleciły publikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Przypomnijmy, że w czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, iż część zapisów ustawy z 22 lipca dotyczącej TK jest niezgodna z konstytucją. Dotyczy to m.in.: zasady badania wniosków w kolejności ich wpływania, możliwości blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów nawet przez pół roku, zobowiązania prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm, wyłączenia wyroku TK z 9 marca z obowiązku urzędowej publikacji, a także zapisu, że prezes TK „kieruje wniosek” o ogłoszenie wyroku do premiera.

Rzecznik rządu zapytany czy Rząd będzie publikował wyroki TK powiedział,że  w tej sprawie się nic nie zmieniło. – Z racji tego, że kolejny raz złamano przepisy, trudno spodziewać się, by w tej materii nastąpiła jakaś zmiana stanowiska. Nie będziemy śladami prezesa TK naruszać prawa – dodał Rafał Bochenek.

Źródło: interia.pl

 

 

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top