Informacje

Egipscy policjanci mają zakaz rozmawiania z mediami

Fot. pixabay.com

Egipski parlament uchwalił poprawki do ustawy o policji. Na ich mocy policjanci mają zakaz udzielania informacji mediom. Krytycy uważają, że ma to pozwolić na ukrywanie nadużyć i korupcji.

Zgodnie z nową ustawą egipscy policjanci mają zakaz udzielania informacji mediom, a także nie mogą publikować dokumentów, raportów czy fotografii bez zgody ministerstwa spraw wewnętrznych. Za złamanie nowych przepisów funkcjonariuszom będzie groziła kara więzienia albo grzywna w wysokości do 20 tys. funtów egipskich (2 250 dolarów).

– Ta ustawa to kolejny przykład wysiłków rządu w celu ograniczenia przejrzystości, która jest konieczna dla właściwego funkcjonowania nowoczesnego państwa – powiedział Timothy Kaldas z Tahrir Institute for Middle East Policy, amerykańskiej organizacji wspierającej demokrację i rządy prawa w krajach Bliskiego Wschodu. – Plany restrykcyjnego kontrolowania informacji ze strony państwa tylko zwiększą dotychczasowe obawy co do szczerości oświadczeń władz – dodał ekspert.

Reuters zauważa, że bezkarność przedstawicieli władz Egiptu od dawna krytykowana jest przez obrońców praw człowieka. Krytykowana jest również szeroko rozpowszechniona brutalność policji.

Źródło: rmf24.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top