Informacje

Dżihadyści kontynuują ludobójstwo w Iraku

Fot. Wikimedia Commons

Komisja śledcza ONZ ds. łamania praw człowieka w Syrii i Iraku wzywa do pomocy jazydom w Iraku. Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego nadal mordują tę mniejszość i dopuszczają się wielu zbrodni na nich, jak informuje komisja.

Komisja śledcza ogłosiła, że w Iraku nadal ma miejsce ludobójstwo popełniane na jazydach. W rękach islamistów jest prawdopodobnie wciąż ok. 3,2 tys. kobiet i dzieci. Dziewczynki najczęściej wykorzystuje się do celów seksualnych, zaś chłopcy są wciągani w szeregi IS.

— Po ponad dwóch latach nasza wspólnota wciąż cierpi. Wszystkie mocarstwa w regionie nas ignorują — powiedział Mirza Danai, założyciel niemiecko-irackiej organizacji pomocowej Luftbrucke Irak.

Dżihadyści wymordowali dwa lata temu ok. 5 tys. mężczyzn, kiedy to IS zajęło tereny na północnym-zachodzie Iraku. Tysiące kobiet i dzieci zostało uprowadzonych. W środę minęła rocznica ataku ekstremistów na jazydzkie miasto Sindżar w prowincji Niniwa.

Państwo Islamskie kontrolowało Sindżar od sierpnia 2014 do listopada 2015 roku. Wtedy miasto zostało odbite przez siły kurdyjskie. Jednak Sindżar jest w ogromnej ruinie i jazydzi boją się tam wracać.

Ludobójstwo dokonane głównie na mniejszości jazydzkiej stało się powodem do interwencji Zachodu w Iraku i Syrii. W marcu tego roku Stany Zjednoczone oficjalnie uznały, że tzw. Państwo Islamskie dopuściło się „prób ludobójstwa” na jazydach, a także szyitach i chrześcijanach.

Jazydzi to grupa zamieszkująca tereny Niniwy. Wyznaje synkretyczna religię, która powstała w wyniku połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Jazydzi odrzucają istnienie grzechu, piekła, szatana. Wierzą natomiast w anioły jako wysłanników Boga na ziemi.

Źródło: wpolityce.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top