Opinie, Analizy i Wywiady

Ziobro: Niewinne ofiary nienawiści ukraińskich nacjonalistów wołają dziś o pamięć

Ofiarom jesteśmy  winni pamięć, a nade wszystko prawdę. Na tej prawdzie chcemy budować przyszłość i jak najlepsze relacje z niepodległą Ukrainą. To jedyna droga do rzeczywistego pojednania, bo tylko prawda, nawet jeśli jest najboleśniejsza, wyzwala – stwierdził w oświadczeniu, którego pełną treść prezentujemy poniżej, Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny.

Fot. Aneta Korpalska

Fot. Aneta Korpalska

Warszawa, 11.07.2016 r.

Najgorsza była ta niedziela. W krwawą niedzielę, 11 lipca 1943 roku, śmierć od kuli była błogosławieństwem. Bo była najlżejsza. Ukraińscy nacjonaliści przyszli mordować polskich sąsiadów tak, by zadawać im jak największe cierpienie. Wszystkich bez wyjątku – kobiety, starców, dzieci, nawet niemowlęta. Niewinne ofiary nienawiści ukraińskich nacjonalistów wołają dziś o pamięć.

W 73. rocznicę rzezi wołyńskiej Solidarna Polska oddaje hołd wszystkim Polakom, którzy padli ofiarą oprawców ogarniętych nacjonalistycznym szałem. Pamiętamy też o zamordowanych Ormianach, Żydach, Czechach oraz przedstawicielach innych narodowości. Składamy cześć odważnym Ukraińcom, którzy w tym okrutnym czasie zachowali człowieczeństwo. Narażali życie i ginęli, ratując polskich sąsiadów przed bestialstwem.

Ofiarom jesteśmy winni pamięć, a nade wszystko prawdę. Na tej prawdzie chcemy budować przyszłość i jak najlepsze relacje z niepodległą Ukrainą. To jedyna droga do rzeczywistego pojednania, bo tylko prawda, nawet jeśli jest najboleśniejsza, wyzwala.

Ta masowa i straszna zbrodnia popełniona przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) przez dziesiątki lat nie została oficjalnie nazwana – zgodnie z prawdą historyczną – Ludobójstwem.

Jesteśmy przekonani, że dzień 11 lipca zostanie Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej II Rzeczpospolitej.

Honor et gloria.

Prezes Zarządu Głównego Solidarnej Polski

Zbigniew Ziobro

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top