Informacje

Zamach ma ŚDM udaremniony? ABW zatrzymała Irakijczyka

W ubiegłym tygodniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Łodzi Irakijczyka podejrzewanego o przygotowywanie zamachu bombowego podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – poinformował „Dziennik Łódzki”.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Na trop zamachowcy wpadł pies wytresowany do poszukiwania ładunków wybuchowych. W minionym tygodniu w Krakowie funkcjonariusze wszystkich służb przeprowadzili kolejną kontrolę trasy przejazdu papieża Franciszka na główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Pies wskazał, że w jednym ze znajdujących się na trasie domów mogą się znajdować materiały wybuchowe.

ABW zatrzymała Irakijczyka w Łodzi w jednym z dwóch mieszkań wynajmowanych przez niego w tym mieście. W jego pokoju nie znaleziono żadnego niebezpiecznego materiału. Natomiast na odzieży, którą miał na sobie zatrzymany obywatel Iraku, funkcjonariusze znaleźli ślady materiałów wybuchowych. Badania specjalistycznymi przyrządami elektronicznymi potwierdziły, że mężczyzna musiał mieć kontakt z takimi środkami jak materiał wybuchowy C4.

ABW nie chce na razie komentować sprawy.

Aktualizacja:

Jak informuje „Polsat News”, zatrzymany to 48-letni Irakijczyk, który został wcześniej wydalony najpierw ze Szwajcarii, a potem ze Szwecji. Zna język polski. Znaleziono przy nim zapiski świadczące o przygotowywaniu zamachu i ładunki wybuchowe. Przybył do naszego kraju kilka dni wcześniej.

Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w niedzielę zadecydował o dwumiesięcznym areszcie dla Irakijczyka. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak spytany o komentarz do sprawy powiedział: – Przywróciliśmy kontrolę graniczną. Dziś rano otrzymałem informację, że na polskiej granicy zatrzymano około 200 osób z różnych powodów. Służby nie raportują zagrożenia w Polsce. Dmuchamy na zimne w związku z tym został wprowadzony pierwszy stopień alarmowy, którego zdaniem jest wzmożenie czujności służb.

Źródło: dzienniklodzki.pl, pikio.pl, polsatnews.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top