Informacje

Ustawa o TK trafi do prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia przed parlamentarnymi wakacjami Sejm zagłosował nad poprawkami Senatu dotyczącymi ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta RP.

Fot. Lukas Plewnia/Polen-heute.de

Fot. Lukas Plewnia/Polen-heute.de

Sejm poparł wszystkie poprawki Senatu do ustawy o TK z wyjątkiem jednej. Obrady jednak miały bardzo burzliwy przebieg. Partie opozycyjne – PO, PSL i Nowoczesna po raz wtóry skrytykowały ustawę, zarzucając niezgodność z Konstytucją.

Nowa ustawa ma, zdaniem partii rządzącej, zażegnać kryzys wokół Trybunału. Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS powiedział, że ustawa rozwiąże część znaczących problemów dotyczących sposobu funkcjonowania TK. – Uważamy, że również poprawki przyjęte przez Senat i pozytywnie zaopiniowane przez Komisję, mają charakter kompromisowy. Senat dokonał kilku istotnych i merytorycznych zmian w ustawie, a także kilkunastu poprawek o charakterze legislacyjnym. Poprawki merytoryczne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom opozycji oraz środowisk prawniczych, w tym Trybunału Konstytucyjnego – mówił poseł Bartłomiej Wróblewski.

Senat zgłosił łącznie 27 poprawek do ustawy, m.in. by wnioski prezydenta o rozpatrzenie przez Trybunał sprawy nie były poza kolejnością wpływu, by nie był wymagany podpis prezydenta co do skreślenia sędziego TK, a także by prezydent powoływał sędziego spośród dokładnie trzech kandydatów, a nie jak było wcześniej zapisane „co najmniej trzech”.

Przyjęta ustawa zakłada m.in. że pełny skład Trybunały wyniesie przynajmniej 11 sędziów, TK ma orzekać w kwestiach o szczególnej zawiłości, badać prawo weta prezydenta do ustaw oraz ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.

Źródło: radiomaryja.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top