Informacje

Trwają prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym

W tym tygodniu Sejm będzie obradował nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Obrady Sejmu rozpoczynają się we wtorek.

Fot. Lukas Plewnia/Polen-heute.de

Fot. Lukas Plewnia/Polen-heute.de

We wtorek zostanie odczytane sprawozdanie komisji ws. nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Możliwe jest, że już w środę lub czwartek nowa ustawa zostanie przegłosowana. W przeciwnym wypadku głosowanie zostanie opóźnione o dwa tygodnie. Rząd chce zakończyć prace nad TK już w lipcu.

– Prawo i Sprawiedliwość, po to, by realizować nasz program, by skończyć z niepotrzebnymi sporami i politycznym awanturnictwem, było gotowe do kompromisów (oczywiście w ramach konstytucji), ale te kompromisy zostały odrzucone i dlatego będziemy szli swoją drogą – mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Projekt nowej ustawy został oparty przede wszystkim na propozycjach Prawa i Sprawiedliwości. Zostały jednak uwzględnione również postulaty Polskiego Stronnictwa Ludowego i tzw. Komitetu Obrony Demokracji.  PiS poszedł też na różne ustępstwa. – W nowelizacji grudniowej zakładaliśmy, że pełny skład TK to będzie 13 sędziów. Uwzględniliśmy głosy opozycji i innych ekspertów, Zmniejszyliśmy w tej ustawie pełny skład do 11 sędziów – podkreśla Stanisław Piotrowicz, przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Jednak do nowej ustawy negatywnie nastawiona jest opozycja.   Ta ustawa to kolejna kompromitacja PiS-u, jest niekonstytucyjna. Prawo i Sprawiedliwość jeszcze bardziej paraliżuje TK. Chce, by już czterech sędziów TK mogło na pół roku sparaliżować prace, nie zgadzając się na jakiś wyrok – komentuje Borys Butka, poseł PO.

Źródło: radiomaryja.pl

 

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top