Informacje

Sejm uchwalił ustawę o TK

Sejm uchwalił w czwartek nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym opartą na założeniach Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej zostało odrzuconych ponad 40 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Fot. Lukas Plewnia/Polen-heute.de

Fot. Lukas Plewnia/Polen-heute.de

Za nową ustawą opowiedziało się 238 posłów, przeciw było 173. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu. Sejm nie wziął pod uwagę wniosku o odrzucenie ustawy w całości, a także odrzucił 44 poprawek, które zgłosiły w drugim czytaniu: Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe. Głosowanie trwało ponad dwie i pół godziny.

Wyniki głosowania nie zadowalają opozycji rządowej. – Zrobiliście farsę z Sejmu, zrobiliście farsę z demokratycznego państwa prawa. Od ośmiu miesięcy oszukujecie obywateli udając, że cokolwiek naprawiacie – powiedział Borys Budka (PO).

– Liczyliśmy na szersze porozumienie, liczyliśmy na możliwość realnego kompromisu. (…) Niestety PiS, pomimo pierwszych deklaracji o chęci rozmowy, uczestnictwa w spotkaniach, nie zdobyło się na przyjęcie żadnej z proponowanych przez nas poprawek – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Bartłomiej Wróblewski (PiS) tłumaczy, że będzie możliwość zgłoszenia poprawek do ustawy podczas pracy nad nią w Senacie. – Być może jesteście w stanie wypracować bardziej merytoryczne, konstruktywne propozycje, nad którymi Senat będzie mógł się zastanowić – dodał.

Zgodnie z nową ustawą, skład Trybunału Konstytucyjnego wyniesie 11 sędziów, którzy mają orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Trybunał ma również orzekać w sprawach: weta prezydenta do ustaw, sporów w kompetencjach między organami państwa, zgodności z konstytucją działalności partii politycznych.

Po wejściu ustawy w życie mają zostać opublikowane wyroki wydane przez TK od 10 marca do 30 czerwca br. TK ma badać sprawy w kolejności złożenia wniosków. Wyjątek mają stanowić: weto prezydenta, ustawa budżetowa i o TK, przeszkody w sprawowaniu urzędu prezydenta oraz spory kompetencyjne organów państwowych.

Źródło: gosc.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top