Informacje

Sejm przyjął uchwałę o ludobójstwie ukraińskim

W środę posłowie podjęli uchwałę upamiętniającą ofiary ludobójstwa ukraińskiego.  Dzień 11 lipca będzie odtąd „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP”.

Poprawki do projektu złożyły kluby Kukiz’15 i PSL. Jednak mimo różnic zdań, posłowie tych klubów oświadczyli, że nie zagłosują przeciw przyjęciu uchwały. Głosowanie odbędzie się w piątek.

Jesteśmy gotowi poprzeć projekt uchwały. Czujemy niedosyt, natomiast mamy święto 11 lipca, a nie wyimaginowane święto 17 września; mamy słowo ludobójstwo. Mamy zastrzeżenia – to projekt uchwały, a nie ustawy. Uważamy, że Kresowianom należy się coś więcej niż markowana troska o ich sprawę – powiedział poseł Wojciech Bakun (Kukiz’15).

Uchwała zawiera także treść o zbrodniczych formacjach, które w kolaboracji z III Rzeszą działały podczas II wojny światowej na Kresach Wschodnich, m.in. OUN, UPA, SS-Galizien. Ponadto zauważono w uchwale, że do zbrodni  na Wołyniu i w Galicji Wschodniej doszło na skutek ścierania się dwóch ideologii totalitarnych: sowieckiej i nazistowskiej.

Podczas debaty pojawiły się zdania, że przypomnienie ludobójstwa oraz zbrodniczych formacji, które go dokonały, nie blokuje współpracy polsko-ukraińskiej oraz dobrych stosunków między tymi dwoma państwami. – Naszą politykę wobec Ukrainy można by ująć w jednym zdaniu: „tak” dla Ukrainy niebiesko-żółtej, „nie” dla Ukrainy czarno-czerwonej – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jan Dziedziczak.

Sejm wezwał również do sporządzenia listy ofiar ludobójstwa ukraińskiego, upamiętnienia i godnego pochówku ofiar ukraińskich nacjonalistów, a także prezydenta RP do odznaczenia ofiar oraz tych osób, które były zaangażowane w ratowanie Polaków. Poseł Robert Winnicki apelował też o utworzenie Muzeum Kresów.

To jest hańba, że takiej placówki po ponad ćwierćwieczu suwerennej Polski nie posiadamy. Jest to hańbą dla wszystkich poprzednich rządów, dla całej klasy politycznej III Rzeczypospolitej, że nie ma potężnego muzeum Kresów Wschodnich, dokumentującego połowę naszej tożsamości i historii – powiedział lider Ruchu Narodowego.

Źródło: pch24.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top