Opinie, Analizy i Wywiady

Rzecznik Watykanu broni polskiej polityki migracyjnej

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi, odpowiedział na zarzuty odnośnie polskiej polityki migracyjnej i naciski na to, aby Ojciec Święty otwarcie ją skrytykował. Wyjaśnił, że „różne są oblicza migracji i gościnności„.

Fot. Wikimedia Commons

Fot. Wikimedia Commons

Polska to inny kraj niż Włochy. A zatem inne są też problemy związane z migracją niż na przykład na Lampedusie. Tu przybywają Ukraińcy i Rosjanie. To inna kategoria ludzi niż Afrykańczycy czy przybysze z Bliskiego Wschodu – wyjaśnił ks. Lombardi. – Dlatego musimy sobie zdać sprawę, że inna jest też specyfika migracji, gdy chodzi o kwestie kulturowe czy religijne. Tu nie ma problemu islamu. Uchodźców z Syrii jest chyba 300. Ale jest za to wiele tysięcy migrantów, którzy przybywają z Ukrainy i Rosji i którzy są prawosławni bądź należą do katolickich Kościołów wschodnich – dodał. – A zatem musimy być bardzo ostrożni i zrozumieć, jak różne są oblicza migracji i gościnności. Jest to bardzo ważne. Ale jest też prawdą, że mocnym przesłaniem Papieża jest gościnność. Bo jest to istotny wymiar bycia chrześcijanami – zakończył.

Do tematu migracji Ojciec Święty Franciszek odniósł się już na początku swojej wizyty w naszym kraju. Podkreślił, że ta sprawa wymaga zarówno mądrości, jak i miłosierdzia. Zauważył złożoność problemu migracji – zarówno potrzebę umożliwienia powrotu migrantom z Polski, jak i otwarcie na „ludzi uciekających od wojen i głodu”. Podkreślił jednak, że „równocześnie należy zabiegać o współpracę i koordynację na poziomie międzynarodowym, w celu znalezienia rozwiązania konfliktów i wojen, które zmuszają wielu ludzi do opuszczenia swoich domów i ojczyzny”.

Źródło: radiovaticana.va

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top