Informacje

„PiS kolaboruje z banderyzmem”

Do gorącej dyskusji doszło dziś w Sejmie przy okazji debaty w sprawie 11 lipca Dniem Pamięci Ludobójstwa Kresowian. – Pani Marszałek, Wysoka Izbo, zdrada! – ostro rozpoczął prezes RN Robert Winnicki. – Zamiast konsultować ustawę upamiętniającą zbrodnie ludobójstwa ze środowiskami kresowymi, konsultujecie ją z oprawcami – stwierdził natomiast Wojciech Bakun z Kukiz’15.

Przemarsz weteranów UPA w Przemyślu. Fot. Wikimedia Commons

Przemarsz weteranów UPA w Przemyślu.
Fot. Wikimedia Commons

Główne stanowisko państwa polskiego w kwestii tego, kto jest winny, powinien być skoncentrowany na sowietów. (…) nie koncentrujmy się na winach Ukraińców, wskazujmy głównie na winę bolszewików i sowietów.(…) Palcem powinno wskazywać się głównego winowajcę, czyli państwo sowietów – mówił z kolei Jarosław Sellin z PiS, argumentując dlaczego jego partia nie chce wspomnienia ludobójstwa w dniu 11 lipca, ale ustanowienie Dnia Męczeństwa Kresowian 17 września. – Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby państwa polskiego nie zlikwidowali sowieci i Niemcy – przekonywał, podkreślając główną winę sowietów w kwestii ludobójstwa wołyńskiego. – Wiarygodność PiS polega też na tym, że niezależnie od Wołynia uważamy, że w dzisiejszej sytuacji trzeba państwu ukraińskiemu pomóc przetrwać jako niepodległemu państwu i obronić je przed agresją – stwierdził.

Przedstawiciel PiS uznał za niesprawiedliwe zarzuty ze strony posła Bakuna z Kukiz’15. – Trzy lata temu w okrągła 70. rocznicę Wołynia, PiS upominało się o sformułowanie ludobójstwo – przypomniał. – Uważamy, że to było ludobójstwo. Takie sformułowania nasi przyjaciele z Ukrainy muszą prędzej czy później uznać, jak również to, że nie można na tym budować państwowości ukraińskiej – przekonywał.

Środowiska kresowe, w dużym stopniu wyborcy PiS, z nadzieją patrzyli, jak w poprzednich kadencjach szumnie i walecznie walczyliście o godne upamiętnienie ofiar tego ludobójstwa. I co? Po objęciu władzy zmienił się wam punkt widzenia – zarzucał natomiast Wojciech Bakun z Kukiz’15. Jak zauważa portal prawy.pl, jego zarzut o konsultowaniu przez PiS projektu ustawy z oprawcami, nie spotkał się z zaprzeczeniem ze strony PiS. – Wstydem jest to, że przez 26 lat nie potrafimy upamiętnić ofiar tych zbrodni. Wstydem jest to, że jutro, 7 lipca, o godz. 13 pod Sejmem po raz kolejny muszą zjechać się rodziny, potomkowie osób pomordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. I muszą walczyć z własnym państwem o godne upamiętnienie ofiar – podkreślił Bakun. Zdaniem posła Kukiz’15 przez prowadzenie takiej polityki PiS uniemożliwia Ukraińcom odcięcie się od ludobójców i nawiązanie normalnych, zdrowych relacji z Polską.

Tylko jedno słowo opisuje to, jak zachowuje się dziś PiS w sprawie kresowej: zdrada sprawy kresowej. Po ostatniej pielgrzymce Kresowian na Jasną Górę nie mamy żadnych wątpliwości – i mówię to nie tylko jako prezes Ruchu Narodowego, ale również jako Kresowianin, jako potomek tych, którzy ocaleli z tego ludobójstwa – że nie dostaniecie już poparcia, które było powszechne jeszcze w ubiegłym roku. Po tym co wyrabiacie, po tej kolaboracji z ukraińskimi banderowcami. Bo tak to trzeba dzisiaj nazwać – ostro zaatakował większość rządzącą prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. – Ale to nie tylko zdrada sprawy kresowej, to nie tylko zdrada pamięci historycznej. To jest również galopująca głupota. Od lat na Ukrainie trwa konstruowanie nowej tożsamości narodowej w oparciu o banderyzm i kult ludobójców, a Polska na to nie reaguje. Nie jest prawdą, że wynika to z obecnej, szczególnej sytuacji Ukrainy. Nie reagowaliście na to także za czasów Lecha Kaczyńskiego, to jest wasza konsekwentna polityka przyzwalana na banderyzm na Ukrainie – stwierdził. – Gotujecie stosunkom polsko-ukraińskim trzęsienie ziemi. Kiedy za parę lat jakikolwiek rząd polski będzie musiał zareagować na ten kult banderowski na Ukrainie, to Ukraińcy powiedzą: co wy teraz robicie? I będą mieli rację. Dlaczego przez 10-15-20 lat nie upominaliście się o prawdę historyczną? Szykujecie katastrofę stosunkom polsko-ukraińskim – podkreślił.

Źródło: prawy.pl, kresy.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top