Informacje

Papież Franciszek odwiedził Auschwitz

Papież Franciszek przeszedł przez bramę „Arbeit macht frei” i odwiedził niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Wizyta odbyła się w ramach trwających Światowych Dni Młodzieży.

Fot. Adam Tas/Flickr

Fot. Adam Tas/Flickr

Po wejściu do obozu Franciszek przejechał pojazdem elektrycznym do 11 bloku. Na trasie przejazdu znalazł się plac, na którym o. Maksymilian Kolbe dobrowolnie zgłosił się oddać swoje życie za współwięźnia. W związku z tym, że w tym roku przypada 75. rocznica śmierci św. o. Maksymiliana, Ojciec Święty modlił się samotnie w celi męczeństwa Kolbego. Franciszek modlił się również przed ścianą straceń, przed którą zapalił lampę.

W bloku nr 11 papież spotkał się z kilkunastoma byłymi więźniami obozu Auschwitz. Przy bramie zaś Franciszka powitała premier Beata Szydło. Po wizycie w obozie Auschwitz I Ojciec Święty udał się do oddalonego o trzy kilometry obozu Auschwitz II-Birkenau. Tam Niemcy mordowali Żydów na szeroką skalę.

Przed monumentem upamiętniającym ofiary obozu papież ustawił znicz i modlił się. Przy pomniku, który znajduje się pomiędzy dwiema największymi komorami gazowymi krematoriami, Franciszek nie wygłosił żadnych przemówień. Jedynie naczelny rabin Polski Michael Schudrich zaśpiewał w języku hebrajskim Psalm 130 „Z otchłani grzechu ku Bożemu miłosierdziu”.

Przed pomnikiem papież rozmawiał krótko ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, którzy, narażając życie swoje i swoich bliskich, udzielali pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Na spotkanie z papieżem przybyło ich około 20, w tym dwie dziewczynki – krewne rodziny Ulmów z Markowej, które podeszły do Franciszka.

Papież Franciszek jest trzecim papieżem, który przekroczył pieszo bramę „Arbeit macht frei”. Wcześniej zrobili to jego poprzednicy Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Dzisiaj rano papież koncelebrował również mszę świętą w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. W Eucharystii brali udział: nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore oraz ks. kard. Stanisław Dziwisz. W tej kaplicy 1 listopada 1946 r. Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie z rak kard. Adama Stefana Sapiehy. Jako biskup krakowski spędzał tam wiele czasu na modlitwie i podejmowaniu decyzji.

Źródło: radiomaryja.pl, wiadomosci.dziennik.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top