Wiara, Kultura i Dziedzictwo

Papież Franciszek o Polsce i Polakach

Według Franciszka Polacy to naród dumny i mający duże poczucie humoru, a Polska to państwo, które jest mocne siłą rodziny, religii i tradycji.

Fot. Laurine Depta

Fot. Laurine Depta

W czasie, gdy na arenie międzynarodowej Polska jest nierzadko postrzegana jako opanowana przez dyktatorską władzę Prawa i Sprawiedliwości, będącego maską dla Jarosława Kaczyńskiego, a Polacy jako nieszczęśliwy naród, którego członkowie nie mogą wyjść na ulicę, nie narażając własnego życia na niebezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę na słowa papieża Franciszka. Przy okazji ŚDM wypowiedział się, co myśli o naszej Ojczyźnie i jakie wartości ceni w niej najbardziej. Nie traktuje on fundamentów, na których Polska się opiera i z których Polacy czerpią prawdziwą siłę, jako przejawu zacofania i skrajnego konserwatyzmu.

– (Papież) powiedział, że jego zdaniem Polska jest krajem tak silnie katolickim, właśnie dzięki rodzinie wielopokoleniowej, gdzie te wartości są przekazywane przez starsze pokolenie młodszemu pokoleniu – powiedział prezydent Andrzej Duda po środowej rozmowie z papieżem. – Właśnie tradycyjna rodzina wielopokoleniowa, gdzie dzieci wychowują się blisko swoich dziadków, którzy przekazują im tradycję. – dodał.

Papież Franciszek wyraził podczas rozmowy swoją radość ze spotkania z Polakami oraz pielgrzymami z całego świata, podkreślając, że może wiele się od nich nauczyć.

O słowach Franciszka dotyczących Polaków, w piątek, mówiła również premier Beata Szydło w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

– Zapytałam papieża o to, jak się mu podoba w Polsce. Odpowiedział, że z dzieciństwa zna Polaków, ponieważ spotykał ich w Argentynie. Mówił, że Polacy to są ludzie dumni, którzy mają silne poczucie honoru. Powiedział, że bardzo mu się tutaj podoba – zrelacjonowała premier Szydło.

Ponadto, Beata Szydło wspomniała o tym, jak postrzegają Polskę pielgrzymi z całego świata:
– Wszyscy są zachwyceni Polską. To wielka satysfakcja i duma.

Źródło: deon.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top