Wiara, Kultura i Dziedzictwo

Odnalezione dokumenty UPA potwierdzają jej ludobójczy charakter

W Chochłowie (woj. lubelskie) została odnaleziona stalowa tuba zawierająca dokumenty Ukraińskiej Powstańczej Armii. Zawierają one treści, które wzywają do mordowania kobiet i dzieci.

Fot. creativecommons.org

Fot. creativecommons.org

Tubę odkopano w marcu br. na jednej z działek w korzeniach drzewa. Mężczyzna, który odnalazł tubę, przekazał ją policji. Przez kilka miesięcy Instytut Pamięci Narodowej badał zawarte w tubie dokument, które okazały się instrukcjami przekazywanymi oddziałom UPA oraz propagandą zbrodniczej formacji. Treści dokumentów nakazywały bezwzględne traktowanie Polaków oraz mordowanie polskich kobiet i dzieci, jeśli poszczególne oddziały uznają to za konieczne. W tubie znajdował się również fragment rozkazu nr 1, który nakazywał zabijanie swoich polskich współmałżonków. Odnalezione dokumenty sporządziła prawdopodobnie sotnia „Krapka”.

– Wiele z tych dokumentów zostanie przedstawionych historykom, dla których stanowić będą na pewno ciekawy materiał umożliwiający pogłębienie posiadanej przez nich wiedzy – ocenił Dariusz Antoniak, prokurator z Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w lubelskim IPN.

Tuba została odnaleziona 11 marca podczas prac na gospodarce w Chochłowie, gm. Dołhobyczów, niedaleko granicy polsko-ukraińskiej. Miała niespełna metr długości i zawierała dokumenty w językach niemieckim i ukraińskim. Według wstępnych oględzin rulon zawierał kilkadziesiąt kartek różnej wielkości. Dokumenty dotyczą lat 1942-1943.

Źródło: kresy.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top