Informacje

MSZ i IPN promują historię Polski podczas ŚDM

MSZ i IPN przygotowały broszury o historii Polski w dziewięciu językach dla uczestników Światowych Dni Młodzieży. Broszury mają na celu odkłamanie wizerunku historii Polski na arenie międzynarodowej.

Fot. pl.wikipedia.org

Fot. Wikimedia Commons

– W tych publikacjach znajdujemy prawdę o polskiej historii, kulturze i tradycji, o tym, jaka jest Polska i jacy są Polacy. Zależało nam na tym, aby młodzi ludzie potrafili opowiadać o Polsce. Każdy uczestnik ŚDM dostanie taki przewodnik (…). Wersja jest dostępna w dziewięciu językach. Dokładnie opisuje naszą polską rzeczywistość – jest Polska Jana Pawła II, św. s. Faustyny, Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Marii Skłodowskiej-Curie, a także Polska wielu świętych powszechnie znanych w Kościele, ale nie zawsze kojarzonych z Polską, m.in. św. Stanisław Kostka – wyjaśnia minister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej postanowiły wykorzystać Światowe Dni Młodzieży do zainteresowania uczestników Spotkania historią Polski. Chodzi tu przede wszystkim o ukazanie prawdy m.in. o obozach koncentracyjnych oraz o holokauście.

– Tu jest wszystko wyjaśnione. Tłumaczymy, że Polacy stworzyli Radę Pomocy Żydom „Żegota” . Czytamy: „Na okupowanych ziemiach Polski powstaje w 1940 roku niemiecki obóz zagłady Auschwitz – Birkenau stworzony dla więźniów – Polaków. Od 1942 r. stał się głównym miejscem masowej eksterminacji ludności żydowskiej. Do 1945 r. Niemcy wymordowali tam w sumie milion Żydów i 70 tys. Polaków” – przytacza Jan Dziedziczak.

Publikacje zawierają także informację o słynnych Polakach i świętych polskich od początku dziejów kraju. W broszurach jest wyraźnie podkreślone, że „Polska zawsze była lojalnym sojusznikiem Zachodu” i miała ogromny udział w obronie cywilizacji chrześcijańskiej, np. pod Wiedniem lub podczas wojny polsko-bolszewickiej. Zawarte są także informacje o enigmie lub o bitwie powietrznej o Anglię.

Światowe Dni Młodzieży, zdaniem ministra Dziedziczaka, są świetną okazją do wypromowania historii Polski, ponieważ są wydarzeniem międzynarodowym; do Polski zjeżdżają młodzi z całego świata. MSZ chce wykorzystać szanse związane z tymi wydarzeniami, czego, co podkreśla minister, nie zrobiła poprzednia ekipa rządząca.

– Dotarliśmy do dokumentów poprzedniej ekipy, która nazywała ŚDM „religijną imprezą o charakterze lokalnym”. To jest absolutne nieporozumienie. Mamy do czynienia z wydarzeniem, które będzie skupiać największą liczbę osób w Polsce od 25 lat (…). Byliśmy zszokowani skalą niewykorzystania szans. Prowadzenie polityki zagranicznej jest inwestycją w przyszłość. Każdy poważny kraj prowadzi politykę historyczną, ponieważ scala wspólnotę oraz buduje wizerunek państwa. Polska ma taką historię, że warto o niej mówić i nią się chwalić – wskazuje polityk.

Broszury o historii Polski mają być wydawane dla każdego uczestnika. Napisane są w dziewięciu językach: polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim, portugalskim i włoskim.

Źródło: radiomaryja.pl, tv-trwam.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top