Opinie, Analizy i Wywiady

Młodzi Ukraińcy apelują do Polaków ws. Wołynia (WIDEO)

W internecie opublikowano krótki film, na którym grupa młodych osób z Ukrainy wygłasza w związku z dzisiejszą rocznicą ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego apel do Polaków. Materiał wywołał niemałe kontrowersje.

Film jest dostępny w wersji z napisami po polsku i po angielsku. Pod filmem można znaleźć wiele komentarzy, z których duża część pochodzi od Polaków nie zgadzających się z przesłaniem materiału. Poniżej pełna treść apelu i filmik.

(pisownia oryginalna)

Polacy, przyjaciele! W czterdziestych latach dwudziestego wieku miała miejsce okropna tragedia pomiędzy naszymi narodami. Po obie strony zginęli tysiące niewinnych osób. Każde imię powinno się pamiętać, każdej ofiarze powinno się oddać hołd. Ukraina i Polska mają wiele smutnych stron w historii. Stulecia wzajemnego zwalczania, nienawiść i zdrady. Razem powinniśmy nauczyć się rozmawiać o trudnej przeszłości, beż kłótni, lecz z porozumieniem. Oprócz tragicznych stron historii są też strony o współprace, w tym i w czasy Drugiej Wojny Światowej. Nastąpił czas, gdy obaj narody powinni powiedzieć: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Kiedyś wrogość pomiędzy naszymi narodami skończyła się dla Ukrainy i Polski stratą państwowości i niepodległości, tysiącami zgubionych żyć Ukraińców i Polaków. Nie pozwólmy nieodpowiedzialnym politykam powtórzyć ten scenariusz, jakiego właśnie czeka Rosja, zagrożająca inwazję stanam Europejskim. Ukraińcy nigdy nie zapomną braterskiej ręki wyciągniętęj w ciężkie czasy Majdanu. Doceniamy waszą pomoc we wprowadzeniu repofm oraz integracji z Europą. Ukraina i Polska mają wspólną europejską przyszłość. Niech nasza tragiczna przeszłóść nie uniemożliwi naszej dobrej przyszłości. Przebaczamy i prosimy o przebaczenie!

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top