Opinie, Analizy i Wywiady

Duda: W NATO potrzebujemy braterstwa wizji, wartości i zasad

Prezydent Andrzej Duda napisał list do czołowych think tanków z okazji rozpoczynającego się w piątek szczytu NATO w Warszawie. 

Fot.: Wikimedia Commons

Fot.: Wikimedia Commons

– Musimy pielęgnować to partnerstwo przez cały czas. Motto +jeden za wszystkich, wszyscy za jednego+ nie może dotyczyć tylko polityków i dowódców. Nie potrzebujemy jedynie braterstwa broni, ale także braterstwa wizji, wartości i zasad. Potrzebujemy sojuszu państw i narodów, a nie tylko sojuszu prezydentów, premierów i ministrów – napisał prezydent w liście.

Prezydent wspomniał również w liście o swoich rozmowach z wieloma dowódcami z krajów NATO przy okazji manewrów Anakonda 16.  Nie miałbym problemu z poddaniem moich chłopaków pod dowództwo polskiego oficera. Mam do was pełne zaufanie powiedział podczas manewrów jeden z amerykańskich generałów. Prezydent Duda podkreślił w liście znaczenie tych słów, które mają świadczyć o partnerstwie i braterstwie broni.

– Dziś polscy żołnierze są gotowi bronić swoich sojuszników. Mogą mieć Amerykanów pod swoim dowództwem i mogą służyć pod dowództwem brytyjskim albo niemieckim. Trudno sobie wyobrazić silniejszy symbol sojuszniczej więzi – napisał prezydent.

Andrzej Duda wskazał także na to, że kraje NATO ze wschodniej flanki jako pełnoprawne kraje członkowskie wypełniają swoje prawa i obowiązki, które wynikają z zasady zbiorowej obrony. Prezydent uważa, że trwały pokój i porządek w Europie zapewnić może stała obecność NATO w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Adresatami listu są: PISM, GLOBSEC, Atlantic Council, Centre for Strategic and International Studies i German Marshall Fund  – organizatorzy i partnerzy Warszawskiego Szczytu Ekspertów, który jest zwołany przy okazji szczytu NATO.

Źródło: radiomaryja.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top