Informacje

Andrzej Duda będzie najmłodszym prezydentem na ŚDM

– Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży „jako pełnoprawny uczestnik, jako najmłodsza głowa państwa w całej Europie – zapowiedział dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marek Magierowski.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Papież Franciszek przyleci do Polski na Światowe Dni Młodzieży 27 lipca. Następnego dnia o 10:30 w Częstochowie zostanie odprawiona msza święta upamiętniająca 1050-lecie chrztu Polski. Wezmą w niej udział biskupi z Polski i innych krajów, a także prezydent RP Andrzej Duda wspólnie z przedstawicielami władz rządowych i samorządowych, posłami i senatorami oraz członkami korpusu dyplomatycznego.

W środę, podczas prezentacji programu wizyty papieża Franciszka, Marek Magierowski powiedział, że Andrzej Duda weźmie udział w ŚDM „jako pełnoprawny uczestnik, jako najmłodsza głowa państwa w całej Europie”. Dodał, że prezydent przygotowuje się do wydarzeń również duchowo.

Prawdopodobnie w uroczystościach wezmą udział także głowy innych państw. Prezydent Polski będzie uczestniczył w kilku punktach programu ŚDM, w tym: przywita i pożegna papieża w podkrakowskich Balicach, będzie obecny podczas oficjalnego powitania Franciszka na Zamku Wawelskim w Krakowie, na mszy św. na Jasnej Górze oraz na mszy św. posłania w Brzegach, która zakończy spotkanie młodych.

– Myślę, że papież Franciszek, podobnie jak jego poprzednicy Jan Paweł II czy Benedykt XVI, jest bardzo żywo zainteresowany i szczegółowo śledzi wszystkie wydarzenia na pograniczu polityki i spraw społecznych – te, które są dziś najgorętszymi tematami w Europie. Myślę, że poruszą w tej rozmowie, na ile czas pozwoli całą paletę tego typu tematów – powiedział Marek Magierowski.

Dyrektor podkreślił, że to będzie nie tylko „spotkanie dwóch głów państw, ale też spotkanie głowy Kościoła katolickiego z prezydentem, który o swojej wierze mówił, której się nie wstydzi”. Magierowski przypomniał też, że dla prezydenta Dudy obchodzona w tym roku, a także podczas ŚDM, rocznica chrztu Polski jest datą ważną ze względów osobistych, jako katolika oraz ze względów państwowych, jako głowy państwa.  Podczas uroczystych obchodów państwowych w Poznaniu pan prezydent powiedział, że Chrzest Polski był najważniejszym wydarzeniem w dziejach naszego kraju, ponieważ tak naprawdę od chrztu rozpoczęła się historia naszego narodu, wtedy powstała narodowa i polityczna wspólnota – zaznaczył szef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP.

Źródło: niedziela.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top