Informacje

Abp Hoser przeciw zabijaniu dzieci z zaburzeniami chromosomowymi

Przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP arcybiskup Hoser stanowczo sprzeciwił się aborcji w sytuacji kiedy u dziecka występują zaburzenia chromosomowe. Zdaniem duchownego lekarze powinni starać się za wszelką cenę utrzymać życie a nie skazywać dziecko na śmierć. Dodał również, że rozwiązanie stanowią hospicja perinatalne, które zapewniają pomoc zarówno przed, jak też po urodzeniu chorego dziecka.

Fot. Wikimedia Commons

Fot. Wikimedia Commons

Podczas ostatniego posiedzenia Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP podsumowano przede wszystkim pracę ostatnich miesięcy. Skupiono się głównie na kwestiach dotyczących bioetyki początków ludzkiego życia oraz kwestii zapłodnienia, problemów wynikających z ciąży a także jej przerwania. Poruszono również zagadnienie genetyki klinicznej.

Jak podkreśla abp Hoser, tematem przemyśleń przede wszystkim była kwestia diagnostyki oraz leczenia pierwotnych, a także wtórnych przyczyn niepłodności. W związku z tym, kluczowym zagadnieniem stało się przywracanie zdolności prokreacyjnej poszczególnych małżeństw bez pomocy tzw. technologii pomostowej, czyli m.in. in vitro.

Duchowny dodał również, że możliwość leczenia pewnych anomalii chromosomowych przez zastosowanie techniki, która inaktywuje dodatkowe chromosomy jest w konsekwencji przyczyną niektórych zespołów tj. Zespół Downa. W związku z tym, zwrócił uwagę na istotę niskiej skuteczności zapłodnienia pozaustrojowego.

W wielu publikacjach dotyczących żywych urodzeń dzieci pochodzących z metody in vitro pojawiają się jedynie dane dotyczące liczby osób zachodzących w ciążę ale nie zawsze żywych urodzeń, podczas gdy brakuje badań dotyczących zdrowia poczętych tą metodą dzieci – tłumaczył abp Hoser.

W trakcie spotkania, eksperci poruszyli także problem związany z nierzetelnością prowadzenia badań naukowych oraz publikowania danych, które w rzeczywistości nie są potwierdzone ani sprawdzalne przez inne ośrodki czy laboratoria.

Jak twierdzą eksperci „niektóre wyniki badań z zakresu genetyki klinicznej i medycyny rozwoju nie odpowiadają rzeczywistości – są więc rodzajem badań czy publikacji koniunkturalnych”.

Wyrażając zaniepokojenie sytuacją na zachodzie Europy, abp Hoser podkreślił, że nie można skazywać na śmierć dzieci z zaburzeniami chromosomowymi.

Duchowny zaznaczył, że w naszym kraju istnieje już wiele ośrodków, które przeprowadzają bardzo dokładną diagnozę chorób wewnątrz-łonowych płodu, co w konsekwencji pozwoli na leczenie śródmaciczne różnych przypadków, a także przygotowania leczenia po urodzeniu.

Dodał również, że istotną rolę w takich przypadkach odgrywają hospicja perinatalne. Oferowana jest tam pomoc holistyczna, czyli nie tylko medyczna, psychologiczna a także duchowa.

Źródło: wpolityce.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top