Informacje

Proces ws. wyborów w Austrii. Będzie unieważnienie?

Na wniosek Austriackiej Partii Wolności (FPÖ), Trybunał Konstytucyjny rozpoczął dziś publiczną rozprawę dotyczącą drugiej tury wyborów prezydenckich, które zdaniem opozycji miały być zmanipulowane.

Fot. pixabay.com

Fot. pixabay.com

Druga tura wyborów prezydenckich w Austrii odbyła się 22 maja. Według oficjalnych wyników, zwycięzcą okazał się przywódca austriackich Zielonych, Alexander Van der Bellen. Pokonał kandydata FPÖ Norberta Hofera o zaledwie 31 tys. głosów.

Wątpliwości co do ważności wyborów wyraziła opozycyjna partia, która 8 czerwca w tej sprawie złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Jak poinformował jej szef, Heinz-Christian Strache, według nich popełniono wiele błędów, które miały w konsekwencji wpłynąć na wynik wyborów.

Złożony wniosek zawiera dokumentację z 94 okręgów wyborczych, w których miały miejsce wydarzenia sprzeczne z prawem. M.in. dopuszczono się zliczania głosów przed 9 rano kolejnego dnia po wyborach. Inaczej orzeka prawo wyborcze.

Już od czwartku trwa postępowanie dowodowe, w ramach którego sędziowie Trybunału chcą przesłuchać 90 świadków, w tym głównie członków okręgowych komisji wyborczych. Jedna to nie znaczy, że wynik zapadnie zaraz potem, co jednocześnie opóźni wyznaczone na 8 lipca zaprzysiężenie Van der Ballena.

Źródło: polsatnews.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top