Opinie, Analizy i Wywiady

Klawiter: Nie będę nikomu doradzał, żeby stosował in vitro

Fot. Piotr Babisz

Nie będę nikomu doradzał, żeby zastosował metodę in vitro(…) Według mnie powołanie nowego życia to sfera sacrum(…) Zamiana rzeczonego sacrum na technologię jest niegodne człowieka, dlatego ja odradzałbym stosowanie tej metody – mówi poseł Prawicy Rzeczypospolitej dr Jan Klawiter, inicjator projektu ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro w wywiadzie dla portalu chcemybycrodzicami.pl.

Ustawa jest kompromisem, nie możemy ot tak decydować o życiu innych – podkreśla poseł. – Wielu posłów i senatorów nie ma odpowiedniej wiedzy na temat „in vitro”. Ja działam jako reprezentant Prawicy Rzeczypospolitej, moje ugrupowanie przygotowało projekt ustawy. Jeden promil ludzi zna metodę in vitro na tyle dobrze, aby ją przeprowadzić. Jednak dyskutujemy o tym, jak ta procedura wpływa na ludzkie życie. Co my wiemy o procesie rozpadu jądrowego? Ja jako chemik i technolog leków, mam pewną wiedzę na ten temat, ale wszyscy zabieramy głos. In vitro nie jest sprawą tylko fachowców, to sprawa społeczna – mówi.

Zgodnie z definicją naukową życie ludzkie zaczyna się od momentu poczęcia i od tej chwili należy chronić życie i zdrowia dziecka poczętego. Potwierdza to też jednoznacznie ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka. Nie można dopuszczać do sytuacji, w której życie dziecka jest niszczone, a  jego zdrowie narażane na szwank – stwierdza Klawiter. – Według obecnych zapisów zarodek jest grupą komórek. Przecież ja też jestem grupą komórek. To podobna definicja do przedwojennego powiedzenia „koń, jaki jest każdy widzi”, jednak ona nie oddaje rzeczywistości. Wspólną bazą powinna być informacja naukowa – życie zaczyna się od momentu poczęcia – tego się trzymajmy – podkreśla. – Projekt nie zabrania stosowania metody in vitro, nie taki jest cel ustawy, chociaż już sam zabieg, nawet z jednym zarodkiem, nie jest dobry dla dziecka, też stwarza zagrożenie dla jego życia i zdrowia. W nowej ustawie nie zgadzamy się tylko na tworzenie pięciu czy więcej zarodków, prowadzenie ich obserwacji, niszczenie słabszych i mrożenie silniejszych – zaznacza.

Cały wywiad można przeczytać na portalu chcemybycrodzicami.pl.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top