Opinie, Analizy i Wywiady

Kawęcki: KE działa bezprawnie

Mamy ciągle do czynienia z bezprawną – podkreślam bezprawną – ingerencją Komisji Europejskiej w wewnętrzne sprawy polskie – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej w audycji „Aktualności Dnia” w Radiu Maryja. Odniósł się m.in. do zastrzeżeń Komisji Weneckiej odnośnie ustawy o policji.

Od lewej: Marek Jurek i dr Krzysztof Kawęcki. Fot. Paweł Kubala

Od lewej: Marek Jurek i dr Krzysztof Kawęcki.
Fot. Paweł Kubala

Można zapytać Komisję Europejską, dlaczego teraz ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski, w proces legislacyjny, a nie wówczas, gdy władzę sprawowała koalicja Platforma Obywatelska-PSL? – powiedział Kawęcki. – Chciałbym przypomnieć nasze stanowisko, Prawicy Rzeczypospolitej. W oświadczeniach, kilkakrotnie to powtarzaliśmy, wzywaliśmy rząd do niekontynuowania wymiany stanowisk z Komisją Europejską na temat wewnętrznych spraw naszego państwa. Bowiem Komisja wchodzi w kompetencje rządów państw Unii Europejskiej. To jest naruszenie kompetencji państw przez Komisję Europejską, które oznacza pozatraktatową zmianę charakteru Unii Europejskiej. Stanowi to zatem nie tylko naruszenie uprawnień polskich władz, ale Polski jako państwa i narodu – stwierdził. – Te działania są absolutnie bezprawne – podkreślił.

Dr Krzysztof Kawęcki skomentował ostatnie zastrzeżenia Komisji Weneckiej odnośnie nowelizacji ustawy o policji, którą PiS wprowadził w styczniu br. – Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, część zasad inwigilacji, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, była niezgodna z Konstytucją. Koalicja Platforma Obywatelska-PSL, która wówczas sprawowała władzę – mimo, że miała czas na przygotowanie nowelizacji tejże ustawy, kilkanaście nawet miesięcy, nie przeprowadziła nowelizacji ustawy o policji. I wówczas ze strony Unii Europejskiej nie było żadnych interwencji – zauważył. Przytoczył też konkretne przykłady działań inwigilacyjnych, jakie wyniknęły z zaskarżonej przez TK ustawy autorstwa PO-PSL, którą nie zainteresowały się organy europejskie. – W ostatnim roku rządów Platforma Obywatelska doprowadziła do tego, że policja 60 tys. razy sięgała po dane internautów. Te dane mogą budzić zaniepokojenie, czy też zainteresowanie – stwierdził. – Trzeba powiedzieć generalnie, że ta nowa ustawa o policji jednak porządkuje te kwestie kontroli operacyjnej, choćby tego, że sąd okręgowy ma prawo do kontroli post factum – podkreślił.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top