Opinie, Analizy i Wywiady

Kaczyński: Byliśmy za wejściem, jesteśmy za obecnością w UE

Wbrew temu, co mówi opozycja, byliśmy za wejściem do UE, a główny przeciwnik wejścia do UE, Marek Jurek nie jest już od paru lat w PiS. Mimo różnych zastrzeżeń, niedotrzymania różnych umów, jesteśmy za obecnością w UE – podkreślił prezes PiS, były premier Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Fot. Aneta Korpalska

Fot. Aneta Korpalska

Oczywiście są zjawiska, które prowadzą do tego, że kraje słabsze i biedniejsze znajdują się w gorszej sytuacji, że są traktowane bardziej arbitralnie. To trzeba w UE naprawić – zaznaczył lider partii rządzącej. Kaczyński wyraził potrzebę stworzenia nowego traktatu, od nowa układającego funkcjonowanie UE. – To, co ma charakter europejski – należy do Unii; tym, co może być załatwione na poziomie państw narodowych – zajmuje się państwo, a Unia nie wtrąca się w to. Co zaś mogą zrobić samorządy, robią samorządy, i Unia również tu nie może ingerować – zarysował założenia nowego traktatu.

Zdaniem prezesa PiS „trzeba utrzymać Europę państw narodowych, najlepiej tworzących konfederację”. Kaczyński stwierdził, że Unia Europejska powinna stać się realnym podmiotem polityki międzynarodowej z własną armią współpracującą z NATO. Zaznaczył jednak, że państwa narodowe mogłyby jednocześnie mieć także własne armie. Zdaniem lidera partii rządzącej, UE powinna mieć prezydenta wybieranego na długą kadencję. Przedstawił też propozycję zmiany funkcjonowania Parlamentu Europejskiego – miałby on składać się z reprezentacji parlamentów narodowych (jak to było pierwotnie, u początków wspólnot europejskich).

Źródło: wp.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top