Opinie, Analizy i Wywiady

Waszczykowski: Unia nie może stać się superpaństwem

W sobotnim  wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt” Minister  Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że UE nie powinna stać się superpaństwem. Zapewniał również, że Polska jest stabilnym partnerem politycznym.

Powinniśmy rozwiązywać problemy na możliwie najniższym szczeblu – powiedział Waszczykowski w rozmowie z „Die Welt”. Jego zdaniem na szczeblu ponadpaństwowym decyzje powinny być podejmowane tylko w uzasadnionych przypadkach. – UE nie powinna dążyć do tego, by stać się superpaństwem – zastrzegł szef polskiej dyplomacji.

Zdaniem Waszczykowskiego potrzebna jest kompleksowa dyskusja o suwerenności państw. W opinii ministra większą niezależność w sprawowaniu władzy powinny mieć parlamenty narodowe. Porozumienie pomiędzy UE a Wielką Brytanią jest dobrym przykładem na przyznanie większej suwerenności parlamentowi brytyjskiemu – zaznaczył Minister Spraw Zagranicznych.

Odnosząc się do sytuacji w Polsce Minister Spraw Zagranicznych stwierdził, że w Polsce demokracja nie jest zagrożona. Zdaniem Waszczykowskiego sytuacja ta niewłaściwie przedstawiona jest w mediach.  Minister zapewnił, że Polska jest stabilnym partnerem politycznym. Waszczykowski wykluczył pomysł zorganizowania w Polsce referendum o wystąpieniu kraju z UE. – Rząd nie podejmie żadnych kroków w kierunku wyjścia Polski z UE – podkreślił polityk.

Źródło: tvp.info

 

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top