Opinie, Analizy i Wywiady

Piłka: Prawo do życia jest fundamentem ustrojowym państwa

Wypowiedzi polityków PiS, a także inne, np. wicepremiera Jarosława Gowina, budzą duży niepokój – mówi wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej, były prezes ZChN Marian Piłka w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. – Katolicy powinni wycofać poparcie dla PiS, jeśli zablokuje ono prawną ochronę życia dzieci nienarodzonych – stwierdza.

Fot. Piotr Łysakowski

Fot. Piotr Łysakowski

Ostatnie wybory stworzyły bardzo korzystną sytuację, w której można wprowadzić pełną ochronę życia dzieci nienarodzonych. Nie tylko PiS, partia określająca się jako prawicowa, ale także większość posłów klubu Kukiz’15 i PSL jest gotowa to poprzeć – podkreśla były wiceprzewodniczący AWS.

Stwierdzenie, że ochrona życia jest sprawą światopoglądową, to próba skierowania debaty na ten temat na fałszywe tory. Oznaczałoby to bowiem, że jest to kwestia wolnego wyboru, a nie fundamentalnego prawa człowieka. Prawo do życia jest zaś pierwszym prawem człowieka i jako takie jest fundamentem ustrojowym państwa. Nie jest to sprawa światopoglądowa i nie dotyczy tylko katolików, ale każdego człowieka. Dlatego też stwierdzenia premier Beaty Szydło mówiącej, że nie jest to sprawa państwa, są fałszywe – mówi. Przypomina też o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1997 roku, w którym TK pod przewodnictwem prof. Zolla podkreślił wypływającą z Konstytucji konieczność prawnej ochrony życia dzieci nienarodzonych.

Już tydzień temu Marian Piłka, w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” zwracał uwagę na to, że prawna ochrona życia „to kwestia wiarygodności moralnej PiS”. – W moim odczuciu liderzy PiS wychodzą z założenia, że opinia katolicka nie będzie miała innego wyboru i dlatego znów zagłosuje na ich partię. Z tego przekonania trzeba tę partię wyprowadzić – mówił wtedy. – Myślę, że po okresie bezwzględnego poparcia ze strony opinii katolickiej dla PiS nadszedł czas na warunkowe popieranie – w zależności od zachowań tej partii i jej polityków – stwierdził.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top