Wiara, Kultura i Dziedzictwo

„Morał tej węgierskiej bajki będzie służyć jako przykład”

Niezwykle interesującą lekturą polityczną na ten rok jest książka szefowej gabinetu politycznego Ministerstwa Gospodarki Narodowej Węgier Helgi Wiedermann „Szachy i Poker. Kronika zwycięskich bitew stoczonych w walce o wolność węgierskiej gospodarki”. „Morał tej węgierskiej bajki będzie służyć jako przykład dla zachowań innych” – można powtórzyć za szefem tego resortu w latach, którym jest poświęcona książka – Gyorgym Matolcsym.

Okładka książki Helgi Wiedermann "Szachy i Poker. Kronika zwycięskich bitew stoczonych w walce o wolność węgierskiej gospodarki".

Okładka książki Helgi Wiedermann „Szachy i Poker. Kronika zwycięskich bitew stoczonych w walce o wolność węgierskiej gospodarki”.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, wprost chłonie się fakty i cytaty w niej przytoczone. Za jej polskie wydanie jest odpowiedzialne Wydawnictwo Fronda. Jest to ważna publikacja szczególnie dlatego, że rządząca obecnie partia w swojej przedwyborczej retoryce niekiedy odwoływała się do zrobienia Budapesztu w Warszawie. Trzeba jednak zaznaczyć dwie podstawowe różnice dzielące sytuacje w naszych krajach: Węgry są o wiele mniejsze, a sytuacja gospodarcza tego kraju w momencie obejmowania przez Orbana władzy w 2010 roku była nieporównywalnie gorsza niż Polski w dniu dzisiejszym.

Węgry startowały w 2010 roku de facto z poziomu Grecji. Jednak Grecy wybrali „ortodoksyjne” metody rozwiązania kryzysu, narzucone przez tandem MFW-UE, a Węgrzy przyjęli metody „unortodoksyjne” i obecnie oba kraje są w nieporównywalnie innych sytuacjach.

Możliwość zajrzenia niejako za kulisy wielkiej polityki (zarówno na poziomie danego kraju, jak i szerzej: europejskim i światowym) to wielki atut tej książki. Gdyby nie to, że jest to po prostu zapis faktów pisany z węgierskiej perspektywy, polecałbym tą pozycję jako dobrą powieść. No, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby atuty literackie połączyć z rozwijaniem wiedzy.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top