Informacje

Burza w sejmie po ogłoszeniu komunikatu Komisji Europejskiej

„Do poniedziałku rząd ma czas na doprowadzenie do przełomu w sprawie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.” – taki komunikat wysłała 20 maja br. Komisja Europejska. Wielu polityków traktuje to jako ultimatum, godzące w polską suwerenność.
– Myślę, że to jeden z bardziej jaskrawych przykładów ograniczania naszej suwerenności. Raz narzuca nam się kwoty tzw. uchodźców, a innym razem stawia ultimatum z nierealistycznym terminem realizacji. Żyjemy w kuriozalnej rzeczywistości. – komentuje komunikat KE poseł Kukiz’15, członek sejmowej komisji ds. UE, Sylwester Chruszcz.
Komunikat wywołał burzę w polskim sejmie, podczas której padło wiele mocnych słów zarówno ze strony przedstawicieli rządu, jak i opozycji.
– Polski rząd nigdy nie będzie ulegał ultimatum, będzie ulegał tylko woli Polaków – mówiła Beata Szydło. – Nasz kraj jest pełnoprawnym członkiem UE i ma takie same prawa i obowiązki jak inne kraje. Dzisiaj to nie Polska ma problem z opinią i autorytetem, ale Komisja Europejska.
Premier nie szczędziła również uwag zaadresowanych bezpośrednio do polityków opozycji, przede wszystkim z PO.
– Podważacie polską suwerenność. Z satysfakcją przyjmujecie to, że Polska jest krytykowana. (…) Wczorajsze informacje o działaniach KE przyjęliście z uśmiechami na twarzy. Tak troszczycie się o polski interes? Taka jest wola parlamentarzysty? W ten sposób rozumiecie polską suwerenność? To są reakcje zatroskanych propaństwowców, którzy z troską podchodząc do spraw państwa, którzy martwią się tym, że mówi się o nas w negatywnym kontekście? – mówiła z mównicy sejmowej premier Szydło. – Zawsze zastanawiałam się, dlaczego nie mówicie Polska, tylko ten kraj. Wczorajsze uśmiechy tłumaczą, dlaczego tak jest.
Politycy opozycji również nie szczędzili mocnych słów pod adresem rządu, szczególnie pani premier.
– Rząd nie podlega Brukseli, podlega polskiej konstytucji, której nie przestrzegacie, którą łamiecie. Cytuje Pani konstytucję do połowy. Nie publikuje Pani wyroku TK. Czeka na Panią Trybunał Stanu, pani premier, nie da się przed tym uciec – odpowiedział na słowa Beaty Szydło Sławomir Neumann, przewodniczący klubu PO.
– Dlaczego idziecie na ewidentną konfrontację z Unią Europejską? Dlaczego zabieracie młodym Polakom nadzieję, dlaczego idziecie na taką agresję, na konfrontację, na pogardę. Czy to jest ten patriotyzm, który chcecie nam zaoferować? Mam wrażenie, że robicie to wszystko po to, żeby Jarosław Kaczyński nie mógł powiedzieć „kapitulacja” – mówił Ryszard Petru.
Źródło: fronda.pl, telewizjarepublika.pl, naszdziennik.pl

 

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top