Opinie, Analizy i Wywiady

Jurek: A może rozsądny kompromis w kwestii kary śmierci?

Zdaniem Marka Jurka mówienie o kompromisie w sprawie prawa do życia od poczęcia jest tak samo adekwatne, jak kompromis w sprawie kary śmierci. – Czy pani zgodziłaby się na taki kompromis, że w wypadku, jeżeli to dziecko zginie – dlatego, że winny jest ojciec – no to wtedy to dziecko zginie, ale już nie ma litości – ojciec musi ponieść taką samą karę, jaką poniosło jego nienarodzone dziecko – zgodzi się pani na to? – pytał wczoraj w TV Republika Katarzynę Piekarską z SLD, ale ta zgodziła się tylko na dożywocie.

Fot. Facebook.com/prawicarzeczypospolitej

Fot. Facebook.com/prawicarzeczypospolitej

A dlaczego ja tak zaironizowałem z tą karą śmierci, że nie jesteśmy w stanie zgodzić się na zakaz, ale oparty na rozsądnym kompromisie? Dlatego, że nawet prawo gwałciciela, prowodyra gwałtu zbiorowego, prawo seryjnego mordercy – traktujemy jego życie jako dobro niezbywalne. Z tej zasady, że nie można swobodnie dysponować życiem każdego człowieka wyłączone są tylko dzieci niepełnosprawne w naszym społeczeństwie i to jest patologia – podkreślił prezes Prawicy Rzeczypospolitej, który jest posłem do Parlamentu Europejskiego.

Problem polega dzisiaj na tym, że ta debata toczy się w takim klimacie, jakby dziecko w tych szczególnie trudnych sytuacjach, kiedy ma być urodzone, właściwie nie było człowiekiem, tylko problemem. To jest problem! Na prawdę ja nie mogę pojąć tych ludzi ze skrajnej lewicy, którzy litują się nad terrorystami. Ci ludzie, w Brukseli, zginęli dlatego, że nie można było Abdeslama przesłuchiwać w nocy, że miał prawo się dobrze wyspać. I takich praktyk ludzie ze skrajnej lewicy będą bronić, bo ich zdaniem musimy zawsze pamiętać, że każdy człowiek – zbrodniarz, gwałciciel, terrorysta – że jest człowiekiem, który ma nienaruszalne prawa, a płód to nie jest człowiek. Na to podejście nie ma zgody – stwierdził.

Jego zdaniem współcześnie mamy do czynienia ze zjawiskiem społecznym, jakim jest nastawienie antyurodzeniowe. – Taka ideologia dyskryminacji, zwrócona przeciwko rodzinom wielodzietnym – pogarda, itd. – wyjaśnił. Przestrzegł też przed zbytnim rozszerzaniem znaczenia heroizmu. – Ja bym zachęcał do ostrożności, bo wszyscy mamy powinności wobec siebie i bardzo łatwo powiedzieć, że jakaś powinność jest heroizmem i po prostu powiedzieć, że nie ma problemu. W różnych sytuacjach krańcowych musimy sobie nawzajem pomagać. Czy np. uważamy, że szantażowany jakimś ważnym dobrem sędzia ma prawo wydawać niesprawiedliwe wyroki? – powiedział.

Marek Jurek zabrał głos również w sprawie tzw. podziemia aborcyjnego i turystyki aborcyjnej. – Uważam, że absolutnie: podziemie, przestępczość aborcyjna musi być zwalczana i, przede wszystkim dobrze, że dziś mamy rządy prawicy – dlatego, że stosunek lewicy do tej sprawy zawsze był dwuznaczny. Zawsze uważała, że to podziemie jest wentylem, często nawet atakowano policjantów, czy prokuratorów, którzy walczą, ale myślę, że dzisiaj w ramach #DobrejZmiany nastąpią bardzo skuteczne działania przeciwko podziemiu aborcyjnemu – stwierdził. – Jeżeli chodzi o tzw. turystykę, to przecież w żadnym z sąsiednich krajów nie ma aborcji na życzenie – tam też są warunki prawne. Nawet, jeżeli to jest, to dotyczy własnych obywateli i wystarczy normalna współpraca państw, żeby na tą sprawę reagować. To nie jest tak, że my jesteśmy zupełnie bezsilni – podkreślił.

Źródło: Biuro Prasowe Prawicy Rzeczypospolitej, TV Republika

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top