Informacje

Szczyt UE-Turcja: Turcja stawia nowe warunki

Dziś w Brukseli odbywa się szczyt UE-Turcja. Głównym tematem rozmów jest kwestia rozwiązania kryzysu migracyjnego oraz zatrzymania imigrantów w Turcji. Ta jednak przedstawia żądania inne od tych ustalanych kilka miesięcy wcześniej.UE, unia, turcja,

Dyskusja na linii kraje UE – władze tureckie jest bardzo trudna. Jednym z powodów jest kwestia uchodźców, ale istnieje także inna płaszczyzna, na której Turcja może coś „ugrać”. Tą płaszczyzną jest liberalizacja wiz dla obywateli Turcji i przyjęcie tego kraju do strefy Schengen, a także przystąpienie Turcji do UE.

Kwestią sporną jest także to, do kogo będzie należała ochrona granic UE. Mówi się o powierzeniu tego zadania Turcji, jednak również tutaj pojawiają się problemy. Czeski europoseł Petr Mach mówi – Uważam, że Turcja może obiecać coś w zamian za europejskie pieniądze, ale to nie zda egzaminu. Turcja powie: „staramy się kontrolować, staramy się coś robić, zawracamy niektóre łodzie” itd., ale chodzi tutaj o nas – to Unia Europejska i poszczególne państwa członkowskie muszą kontrolować własne granice, to odpowiedzialność, której nie możemy przerzucać na kogoś innego.

Turcja złożyła również nowe żądania finansowe. – Turcja złożyła kilka ciekawych propozycji: dotyczącą bezpośrednio ochrony granic, współpracy Grecji i Turcji oraz prośbę o dodatkowe 3 mld euro na uchodźców, którzy są w Turcji, i potrzebują wsparcia (…), potrzebują szkół dla swoich dzieci, dostępu do służby zdrowia dla swoich rodzin i dostępu do rynku pracy. To jest omawiane – powiedział Martin Schulz

Jak powiedział szef PE nie ma nic dziwnego w tym, że Turcja chce połączyć sprawę problemu migracyjnego i przyłączenia do UE. Jednak zdaniem polityka nie powinno się łączyć tych dwóch spraw. Rozmowy o przyłączeniu Turcji trwają już 10 lat i nie powinny być warunkiem osiągnięcia porozumienia.

Według nieoficjalnych informacji podawanych przez tvn24.pl nowe żądania Turcji nie kończą się na dodatkowych 3 mld euro i szybszej akcesji. Zgodnie z tymi informacjami Turcja dąży do otrzymania dodatkowych nawet 20 mld euro. Partner UE w rozmowach ma także zgodzić się na przyjęcie zawracanych z greckich wysp emigrantów, którym nie przysługuje schronienie. Jednak również tutaj nie ma nic za darmo. Turcja chce, aby w zamian za każdą zawróconą na jej teren osobę, UE przyjęła jednego uchodźcę już przebywającego w tureckich obozach, gdzie został sprawdzony.

Wielu obserwatorów uważa, że wobec zaistniałej sytuacji szczyt może potrwać znacznie dłużej niż początkowo zakładano. W świetle nowych żądań przedstawionych przez tureckie władze zmieniono plan poniedziałkowych spotkań, a jak mówią specjaliści jest to dopiero początek szczytu.

Źródła: radiomaryja.pl, tvn24.pl rmf24.pl

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top