Opinie, Analizy i Wywiady

„Nie ma innego wyjścia jak tylko dogadanie się”

Zdaniem Mariana Piłki z Prawicy Rzeczypospolitej w sporze o TK potrzebna jest inicjatywa prezydenta w sprawie zmiany Konstytucji. – Takie ciało, które jest niezależne od polityki, jest nam po prostu potrzebne – ocenił Piotr Apel z Kukiz’15. – Ta propozycja, którą przed chwilą przedstawił pan Marian Piłka jest ciekawa, tylko ona zakłada i w tym przypadku jest nierealistyczna, ponieważ zakłada niezależność Prezydenta Rzeczpospolitej – ripostował Michał Kamiński z PO. Byli oni gośćmi jednej z części programu „Państwo to my”w Polsat News.

Fot. Lukas Plewnia/Polen-heute.de

Fot. Lukas Plewnia/Polen-heute.de

Marian Piłka stwierdził, że obecny kryzys konstytucyjny jest niepokojący ze względu na narastające konflikty światowe wokół nas. Przypomniał propozycję Prawicy Rzeczypospolitej na rozwiązanie tego sporu. – Zgłosiliśmy taką propozycję, żeby Prezydent wyszedł z koncepcją poprawki konstytucyjnej obejmującą opcję zerową, tzn. że wybieramy na nowo cały Trybunał Konstytucyjny. Kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie zgłaszał Prezydent, z tym że wyboru będzie dokonywał Senat większością 2/3 głosów – powiedział. – W tej chwili w Senacie nie ma partii, która miałaby większość 2/3 głosów – zauważył. – Prezydent musiałby zgłaszać takich kandydatów, którzy mogliby uzyskać większość 2/3, a zatem nie tak jak dzisiaj, że wystarczy poparcie tylko jednej partii – stwierdził.

Piotr Apel z Kukiz’15 przypomniał, że jego środowisko już w grudniu zgłaszało propozycję kompromisu ws. TK. – Takie ciało, które jest niezależne od polityki, jest nam po prostu potrzebne – podkreślił.

Z kolei Michał Kamiński, odnosząc się do propozycji Mariana Piłki określił ją „nierealistyczną”. – Ta propozycja, którą przed chwilą przedstawił pan Marian Piłka to jest ciekawa propozycja, tylko ona zakłada i w tym przypadku jest nierealistyczna, ponieważ zakłada niezależność Prezydenta Rzeczpospolitej pana Andrzeja Dudy od swojej partii, a to, że pan Andrzej Duda nie jest niezależnym Prezydentem, to jest fakt, który jest oczywisty dla każdego – powiedział.

– Podstawą musi być spotkanie – podkreślił natomiast Piotr Apel. – Musimy w końcu doprowadzić do sytuacji, kiedy już bez kamer przedstawiciele wszystkich sił politycznych spotkają się i ustalą jedno rozwiązanie, które zakończy tą sprawę – stwierdził. – W międzyczasie Prawo i Sprawiedliwość zmienia prawo dotyczące podatków, rzeczy gospodarczych – my też musimy na to patrzeć, a nie zajmować się tylko Trybunałem Konstytucyjnym, a mam czasami wrażenie, że czy Platforma, czy .Nowoczesna na nic innego nie zwracają uwagę – zauważył.

Niespełna półgodzinną dyskusję podsumował prowadzący rozmowę Jarosław Gugała. – Niezależnie od tego, kto ma jakie poparcie, dogadać się trzeba. Bo jeśli się nie dogadamy, to zniszczymy kraj w którym mieszkamy i to sprawa absolutnie jasna i oczywista i jesteśmy za to odpowiedzialni, żeby do tego porozumienia jakoś po prostu doprowadzić i tu nie ma innego wyjścia, jak tylko dogadanie się – powiedział.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top