Informacje

RN: MSZ przyzwala na wzrost kultu OUN-UPA na Ukrainie

Prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki określił jako skandaliczną odpowiedź na jego interpelację do MSZ ws. UPA. Sprawę poruszył w tym tygodniu na konferencji w Sejmie, w której obok niego wystąpili prezes UPR poseł Bartosz Józwiak i szef Narodowo-Demokratycznego Zespołu Parlamentarnego poseł Sylwester Chruszcz.

Przemarsz weteranów UPA w Przemyślu. Fot. Wikimedia Commons

Przemarsz weteranów UPA w Przemyślu.
Fot. Wikimedia Commons

Ta interpelacja związana była z rozwojem kultu banderowskiego na Ukrainie. Również z promowaniem tego kultu, który honoruje morderców, ludobójców spod znaku OUN-UPA w szkolnictwie ukraińskim – wyjaśnił Winnicki. W odpowiedzi na interpelację, jak poinformował poseł, MSZ stwierdza, że nie może odmawiać ukraińskiej oświacie prawa do odwoływania się do „patriotycznych postaw” m.in. OUN-UPA, czy „pomarańczowej rewolucji”, bo program nauczania zawierający takie kwestie został przygotowany w czasie rosyjskiej agresji na to państwo i zagrożenia jego niezależności. Taką odpowiedź lider RN określił jako skandaliczną. – W kolejnej interpelacji, którą zgłoszę będę się domagał wyjaśnień od ministra spraw zagranicznych. Pod odpowiedzią na to pismo podpisana jest z upoważnienia ministra spraw zagranicznych pani Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu – poinformował. Za totalny absurd Winnicki uznał twierdzenia, że nie można Ukrainie odmawiać prawa do tego, by kultem publicznym objęte były formacje, które dokonały ludobójstwa na Polakach w latach 40. na Kresach wschodnich. – Absurd tym większy, że w oficjalnej propagandzie Ukraina jest naszym strategicznym partnerem – dodał.

Winnicki w trakcie konferencji pochwalił inicjatywę posła PiS Michała Dworczyka o ustanowieniu Dnia Męczeństwa Kresowian. Jednocześnie stwierdził, że uchwała w tej sprawie powinna opierać się na prawdzie historycznej i zaapelował o dodanie do niej stwierdzenia o ludobójstwie.

Poseł Sylwester Chruszcz podkreślił, że choć zarówno on, jak i Winnicki są posłami z okręgów zachodnich, to mają wśród przodków kresowian i pamięć o tym ludobójstwie w tych regionach jest bardzo duża. – Myśmy się wychowali na opowieściach, dziadkach, którzy mówili, co tam się stało, dlatego my, jako Ruch Narodowy, my jako narodowcy podkreślamy, że Kresy to ciągle jest biała plama, to ciągle to ludobójstwo nie jest realnie, prawdziwie ukazane, dlatego tak mocno podnosimy te sprawy – wyjaśnił. Dodał także, że tą sprawę powinno się poruszać na forum europejskim. – Tam też powinniśmy mówić, że tak, Ukraina powinna być państwem europejskim, powinna być demokratyczna, ale nie budowana na fundamencie OUN-UPA – podkreślił.

Wcześniej podobne kontrowersje wzbudziła odpowiedź na interpelację Winnickiego przygotowana przez MSWiA.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top