Opinie, Analizy i Wywiady

Paweł Kukiz na tropie łapówek

Wczoraj Beata Szydło ogłosiła, że flagowy projekt PiS, a więc tzw. Ustawa 500+ jest już po konsultacjach. Premier chce by ta ustawa weszła w życie już w kwietniu bieżącego roku. Opozycja oczywiście pomysł krytykuje. O ile niechęć PO, Nowoczesnej czy PSL rozumiem, to trochę zaskoczony jestem krytyką tej ustawy przez Pawła Kukiza.

12347915_423928804476043_8630641477913255380_n

Fot. Facebook.com/KlubPoselskiKukiz15

Jedno trzeba Pawłowi Kukizowi oddać. Od dawna mówi on, że jest przeciwnikiem różnego rodzaju ulg i zasiłków. Wolałby po prostu by, jak mówi, „państwo nas nie łupiło”. Nie sposób się z tym sformułowaniem nie zgodzić, ale nazywanie ustawy 500+ łapówką dla społeczeństwa jest jednak przegięciem. Celem wspomnianej ustawy nie jest bowiem rozdawnictwo pieniędzy, a przede wszystkim polityka prorodzinna. Nie dziwi mnie więc to, że PiS nie chce raczej wypłacać pieniędzy rodzinom mającym jedno dziecko. Abyśmy mogli mówić w Polsce o zastępowalności pokoleń, nasze rodziny muszą liczyć powyżej 2 dzieci. Rząd musi zachęcać do tego by Polacy chcieli mieć więcej dzieci, a nie tylko jedno, bądź wcale. Drugi cel tej ustawy dostrzegają nawet analitycy, których trudno podejrzewać o sympatyzowanie z PiS. Chodzi mianowicie o to, że znacząca część pieniędzy wypłaconych w ramach ustawy 500+ wróci do gospodarki i może znacząco podnieść nasze PKB. Jest jeszcze jeden cel, o którym mówi się mniej, ale jest on również ważny. Na pewno, dzięki tym pieniądzom znajdą się takie matki, ale może także i ojcowie, które/którzy chętniej skorzystają z dłuższego urlopu wychowawczego. Może dzięki temu dzieci nie będą zostawiane w żłobkach, ale zostaną w domu, co zadziała na nie z korzyścią dla ich późniejszego rozwoju. Ryszard Petru oczywiście stwierdził, że celem PiS jest dezaktywizacja zawodowa kobiet. Myślę, że te bzdury możemy spokojnie pominąć milczeniem.

Wróćmy jednak do Pawła Kukiza. Jego decyzja o tym by nie wchodzić w żadne koalicje stała się chyba jego obsesją. Po tym jak początkowo często popierał projekty PiS jego notowania zaczęły spadać, a ostatnio gdy częściej krytykuje rząd, jego notowania znowu rosną. Paweł Kukiz chyba zapomniał, że na jakiś czas możemy odpocząć od wyborów i nie ma potrzeby prowadzić dziś kampanii wyborczej. To właśnie dlatego PiS na samym początku swoich rządów zajął się tak trudnymi kwestiami jak Trybunał Konstytucyjny czy media publiczne. Wypowiedzi Pawła Kukiza dotyczące chociażby ustawy 500+ brzmią tak jakby były wygłaszane na wiecach wyborczych.

Żeby było jednak jasne, muszę powiedzieć, że mimo tych wypowiedzi Pawła Kukiza nadal uważam, że na tle innych partii opozycyjnych, jego ugrupowanie i tak wypada bardzo dobrze.  Krytyczne uwagi np. Nowoczesnej, że państwa nie stać na ustawę 500+, a jednocześnie żale, że PiS nie chce płacić pieniędzy na pierwsze dziecko to jest jakaś kpina. Mam tylko nadzieję, że Paweł Kukiz nie pozazdrości Nowoczesnej niezłych sondaży i nie pójdzie drogą Ryszarda Petru.

Komentarze - Facebook

Komentarze
To Top